reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest wentylacja hybrydowa?

Co to jest wentylacja hybrydowa?


Gdy wentylacja tradycyjna jest czasami zawodna, a wentylacja mechaniczna droga inwestycyjnie i użytkowo, warto zastanowić się na pośrednim systemem – wentylacją hybrydową. Czy jest to rozwiązanie zapewniające skuteczną wentylację a zarazem niedrogie?

Wentylacja hybrydowa jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. O jej zachowaniu decydują głównie warunki zewnętrzne. Kiedy te, są korzystne dla wentylacji grawitacyjnej – system działa jak wentylacja grawitacyjna. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych takich jak silne wiatry itp., załącza się tryb pracy mechanicznej, który wymusza właściwy przepływ powietrza. Instalacja wentylacji hybrydowej jest inteligentnym systemem, który na podstawie pomiaru warunków zewnętrznych, załącza odpowiedni rodzaj wentylacji – grawitacyjny lub mechaniczny.

Obserwując wydajność i skuteczność wentylacji grawitacyjnej, możemy zauważyć, że w pewnych okresach w roku wentylacja ta nie spełnia swojego zadania. Efektem jest ciąg wsteczny, który wdmuchuje nam zimne powietrze do pomieszczenia. Wynika to z wielu czynników m.in. takich jak wiatry czy gradient temperatury etc..
Łatwe powstawanie ciągu wstecznego jest największą wadą wentylacji naturalnej.

Jeśli prześledzimy skuteczność wentylacji naturalnej w najcieplejszych dniach roku okaże się, że... wentylacja pracuje lub nie. W porze wieczornej, wentylacja działo prawidłowo (wyciąga powietrze), a w dzień "głupieje" (z kratek wentylacyjnych wydostaje się powietrze). Im niższa kondygnacja, tym większe wahania w skuteczności pracy i wydajności wentylacji. Zdarza się, że w pomieszczeniu ciśnienie jest zbyt niskie – a podciśnienie zamiast na zewnątrz powstaje w pomieszczeniu. Może też powstać nadciśnienie na zewnątrz – a wzrost ciśnienia może być powodowany np. działaniem wiatru. Następuje tzw. ciąg wsteczny, czyli powietrze cofa się do pomieszczenia.
Celem wentylacji hybrydowej jest wykorzystanie wszelkich zalet wentylacji grawitacyjnej (cicha praca, brak kosztów eksploatacji, prostota wykonania i małe nakłady inwestycyjne) przy jednoczesnym zabezpieczeniu się przed ciągiem wstecznym.

W systemie wentylacji hybrydowej na kominie, który kończy kanał grawitacyjny, montuje się specjalne nasady kominowe. Nasady te, są połączone z systemem sterowania, którego zadaniem jest sygnalizacja zmian ciśnienia w pobliżu nasady. Jeżeli powstaje tam nadciśnienie, nasada uruchamia się i wymusza właściwy przepływ powietrza z pomieszczenia na zewnątrz. W przypadku występowania podciśnienia, nasada się nie uruchamia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama