| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym jest bilans cieplny pomieszczeń?

Czym jest bilans cieplny pomieszczeń?


Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi. Scharakteryzujmy zatem poszczególne elementy bilansu takiego pomieszczenia.

Zyski ciepła - w pomieszczeniu to suma wszystkich energii generowanych w pomieszczeniu oraz energii, które są do niego dostarczane.

Zyski ciepła można podzielić na:
Zyski z zewnątrz – to przenikanie ciepła z otoczenia przez przegrody budowlane takie jak okna, drzwi ściany. Zyski ciepła wynikają bezpośrednio lub pośrednio z promieniowania słonecznego. Dzielimy je na zyski przez przegrody przeźroczyste (okna) jak i nieprzeźroczyste (ściany). Przy obliczaniu zysków od nasłonecznienia, lokalizacja pomieszczenia względem stron świata ma duże znaczenie. Zyski ciepła przez ściany w dużej mierze zależą również od jej izolacyjności.
Zyski wewnętrzne – są generowane w pomieszczeniu. Przykładem może być tu ciepło wydzielane przez ksero, komputery czy oświetlenie. Zyski te dzielimy m.in. na zyski od oświetlenia i sprzętu komputerowego.
Zyski od powietrza wentylacyjnego – jest to ciepło doprowadzone wraz z ciepłym powietrzem atmosferycznym (w lecie).
Zyski od ludzi – to ciepło, całkowicie oddawane przez każdą osobę znajdującą się w pomieszczeniu. Przeciętny człowiek pracujący w biurze generuje 100 W mocy cieplnej.

Straty ciepła czyli utraty energii można podzielić w zależności od kierunku jego „ucieczki”.
Straty przez przegrody nieprzeźroczyste – jest to ucieczka ciepła poprzez ściany. Skala tego zjawiska jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur przed i za ścianą, ma na nią wpływ także izolacyjności ściany.
Straty przez przegrody przeźroczyste – to ucieczka ciepła przez okna. Wygląda to tak jak w przykładzie opisanym powyżej, lecz należy pamiętać, że okna mają 10-krotnie mniejszy współczynnik izolacyjności, tak więc ucieczka ciepła jest dużo większa.
Straty przez podłogi oraz stropy – jest to ucieczka ciepła np. do piwnicy lub stropodachu/dachu ze względu na niższe temperatury w tych pomieszczeniach.
Straty na podgrzanie powietrza wentylacyjnego – jest to ilość ciepła jaką musimy dostarczyć do podgrzania zimnego powietrza, które wpada do pomieszczenia (szczególnie zimą ).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi.
Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »