| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?


Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najskuteczniejszą formą wentylacji i staje się coraz bardziej powszechna w budownictwie jednorodzinnym. Systemy takie charakteryzują się kontrolowanymi ilościami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Wentylacja ta daje nam także możliwość kontroli oraz jakości nawiewanego powietrza, zapewniając komfort powietrza w całym domu.

Regulacja mechanicznej instalacji nawiewno-wywiewna, pozwala na dostosowanie ilości powietrza do konkretnych potrzeb oraz wymogów pomieszczeń. Ważną zaletą wentylacji nawiewno-wywiewnej jest możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza wentylacyjnego.

Głównym elementem omawianego systemu jest centrala wentylacyjna. Jest to urządzenie wyposażone w dwa wentylatory. Pierwszy z nich nawiewny, który zasysa świeże powietrze z zewnątrz wtłacza je do sieci przewodów wentylacyjnych. Drugim, jest wentylator wyciągowy, którego zadaniem jest usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz. W centrali z reguły znajduje się rekuperator, który jest odpowiedzialny za odzysk ciepła. Jest to z reguły wymiennik ciepła, w którym ogrzane powietrze z pomieszczenia podgrzewa powietrze zasysane z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet do 90% ciepła na ogrzanie pomieszczeń zimą.

Są to elementy odpowiedzialne za bezpośredni wlot i wylot świeżego oraz zużytego powietrza. Czerpnie powietrza, z reguły w postaci kratek w ścianie lub też kominków, należy umieszczać w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej zacienionych. Zapewni to mały wpływ wędrówki słońca na parametry powietrza czerpanego, oraz zminimalizuje wpływ wiatru. Czerpnia również nie powinna znajdować się przy możliwym źródle zanieczyszczeń, różnych intensywnych zapachów lub ulicy. Wyrzutnie powietrza w postaci kominka wentylacyjnego umieszcza się zazwyczaj na dachu. Jeśli planujemy ścienną wyrzutnię powietrza należy ją zlokalizować możliwie najdalej od okien oraz ciągów komunikacyjnych.

Świeże powietrze dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych. Do ich wykonania używa się elastycznych rur z aluminium oraz kanałów blaszanych. Kanały ukrywa się w ścianach i stropach, a także w nieużytkowych poddaszach.

Zakończeniem kanałów wentylacyjnych są nawiewniki i wywiewniki. Najlepsze efekty dają anemostaty, które można ustawić w taki sposób, aby leciała przez nie odpowiednia ilość powietrza. Nawiewniki oraz wywiewniki montowane są w suficie oraz w ścianach.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »