reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym są rekuperatory?

Czym są rekuperatory?


Korzystne warunki wewnątrz pomieszczeń oraz oszczędność energii stają się coraz ważniejszymi aspektami przy projektowaniu systemów wentylacji budynków. Rekuperacja to przede wszystkim odzysk ciepła. Ponadto rekuperacja odpowiada za dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza, zmniejsza jego wilgotność oraz usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, które zbierają się wewnątrz budynku. Urządzenia odpowiadające za odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego nazywamy rekuperatorami.

Rekuperator jest urządzeniem, w którym spotykają się dwa strumienie powietrza, wymieniające pomiędzy sobą ciepło. Pierwszy z nich to powietrze zewnętrzne, które zimą ma temperaturę nawet -200°C. Drugim strumieniem jest powietrze wewnętrzne usuwane z pomieszczenia. Temperaturę tego powietrza zakłada się na poziomie 200°C. Przy tak dużej różnicy temperatur następuje bardzo szybka wymiana energii – powietrze zewnętrzne ogrzewa się, zaś usuwane ochładza. W ten sposób zimą powietrze jest ogrzewane. Latem, proces ten działa odwrotnie: powietrze zewnętrzne (cieplejsze) ochładza się od powietrza usuwanego (200°C gdy klimatyzujemy pomieszczenie). W tym przypadku efektywność wymiany jest wielokrotnie mniejsza ze względu na dużo mniejszą różnice temperatur powietrza zewnętrznego (300°C) i usuwanego (200°C). Warto zaznaczyć, że wymiana energii zachodzi bez mieszania się strumieni powietrza. Jest to ważne, ponieważ zanieczyszczenia z powietrza usuwanego nie dostaną się z powrotem do pomieszczenia.

W skład rekuperatora wchodzą zazwyczaj filtry powietrza, wymiennik ciepła oraz czasami tłumiki hałasu. Ze względu na specyfikę budowy, wyróżniamy kilka typów rekuperatorów: krzyżowe, spiralne oraz obrotowe. Najczęściej spotykanymi w budownictwie mieszkaniowym są rekuperatory krzyżowe. Są stosunkowo tanie i efektywne.

Efektywność urządzeń do odzysku ciepła waha się pomiędzy 45–90%. Najczęściej stosowane i najtańsze wymienniki krzyżowe mają sprawności najniższe wynoszące ok. 50–60%. Wymienniki obrotowe charakteryzują się wysoką sprawnością – nawet 90%.

Zastosowanie rekuperatorów jest sporym kosztem inwestycyjnym, jednak zwracającym się bardzo szybko. Koszty podgrzewania powietrza zimą maleją nawet o 50–60%. Koszt ogrzewania powietrza wentylacyjnego to około 15–20% całych kosztów ogrzewania budynków zimą. Oszczędności są znaczne.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama