reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Po co wentylacja w budynku?

Po co wentylacja w budynku?


Problem braku wentylacji pomieszczeń stał się ostatnio powszechnie widoczny w domach gdzie, stare nieszczelne okna zostały zastąpione nowymi, super szczelnymi. Zaparowane szyby, zaduch, wilgotne ściany z pleśnią. Niestety, brak zrozumienia zasad wentylacji może prowadzić do takich szkód.

Już na etapie projektu warto zastanowić się nad systemem wentylacyjnym w domu, ponieważ jego właściwa praca będzie procentować przede wszystkim dobrym samopoczuciem mieszkańców.

Wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza w pomieszczeniach. Powietrze zużyte jest usuwane na zewnątrz, a na jego miejsce doprowadzane jest nowe - świeże.
Jeśli powietrze wewnętrzne nie będzie wymieniane, w pomieszczeniach będą gromadzić się różne zanieczyszczenia – przede wszystkim wydychany przez nas dwutlenek węgla. Do tego kurz, roztocza, pyły, zarodniki pleśni oraz inne drobnoustroje. Pamiętajmy, że rozwój drobnoustrojów wzrasta wraz z temperaturą i zawartością wilgoci w pomieszczeniu. Powietrze we wnętrzach zawiera ponadto szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez meble oraz inne elementy wyposażenia. Ponadto jeśli w domu są palacze, w powietrzu znajdują się jeszcze bardziej trujące substancje, które niesie ze sobą dym papierosowy.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wentylowane, lub wcale, jest szkodliwe. Zła wentylacja jest jedną z przyczyn syndromu chorych budynków. Przebywanie w takim pomieszczeniu wywołuje takie objawy jak senność, bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, dróg oddechowych, rozkojarzenie, osłabienie czy mdłości. Najbardziej powszechnym efektem złej wentylacji jest depresja oraz pogorszona efektywność pracy. Nie zapomnijmy także o związkach rakotwórczych oraz pleśni, która może pojawić się na ścianach.

Wentylacja w pomieszczeniu, poza usuwaniem niepożądanych związków, oraz doprowadzaniem świeżego powietrza do oddychania, powinna zapewnić dodatkową ilość powietrza potrzebną w związku z procesami technologicznymi zachodzącymi w pomieszczeniu. Przykładem może być tutaj kominek z otwartą komorą spalania. Ogień aby się palić potrzebuje tlenu, a pobiera go z tego samego pomieszczenia, w którym przebywamy i oddychamy. W takim przypadku, powietrza należy dostarczyć odpowiednio więcej. Kolejnym zadaniem wentylacji jest zapewnienie bezpiecznej pracy urządzeń gazowych, a w przypadku ich dysfunkcji, usunięcie substancji groźnych dla życia człowieka.

Wentylacja powinna usuwać też wilgoć. Wytwarzamy ją w procesie oddychania , prasując, gotując, susząc pranie. Poza wilgocią usuwamy także zapachy, które powstają w zamkniętych przestrzeniach mieszkalnych np. podczas gotowania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama