reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym jest klimatyzator przenośny monoblokowy?

Czym jest klimatyzator przenośny monoblokowy?


Coraz częściej w przystępnej cenie, dostępne są klimatyzatory monoblokowe. Podbijają rynek nie tylko swoją niską ceną, ale i coraz to nowszymi technologiami. Poznajmy więc cechy klimatyzatora monoblokowego oraz sposób jego działania, aby decydując się na właśnie taki typ klimatyzacji, robić to świadomie.

Najprościej mówiąc, jest to urządzenie, w którym wszystkie jego elementy (parownik, skraplacz), zamontowane są w jednej obudowie. Ciepło z urządzenia, wyrzucane jest osobnym przewodem elastycznym poza klimatyzowane pomieszczenie. Rura wyrzucająca gorące powietrze ma zazwyczaj średnicę 12–13 cm.

Ważne jest, aby w taki sposób umieścić rurę wyrzutową, aby ona nikomu nie przeszkadzała i znajdowała się poza obszarem pomieszczenia klimatyzowanego. Najczęściej, rury te wyprowadzane są przez okna uchylne (spłaszczoną końcówką rury). Bardziej stałą i pewną metodą jest wyprowadzenie ich przez otwór w ścianie (np. zastępując jakiś element). Rurę tę, można również podłączyć do wentylacji mechanicznej wyciągowej.

Należy pamiętać, że rura wyrzutowa, musi być z jednej strony podłączona do urządzenia, natomiast wyrzucane z niej powietrze skierowane powinno być poza klimatyzowane pomieszczenie.

Tak samo jak w innego typu klimatyzatorach, jak i w przenośnych, podczas pracy wykrapla się woda z zimnego wymiennika ciepła. W niektórych modelach jest ona częściowo odparowywana i usuwana z gorącym powietrzem, w innych trafia do zbiornika. W takim przypadku należy często kontrolować stan zbiornika ze skroplinami i je opróżniać, aby urządzenie mogło poprawnie funkcjonować.

Największą zaletą urządzeń tego typu jest niska cena, najniższa jeśli rozpatrujemy urządzenia chłodzące. Niewątpliwym plusem urządzenia, jest całkowity brak nakładów pieniężnych związanych z montażem urządzenia (wystarczy postawić urządzenie i wyprowadzić rurę z gorącym powietrzem na zewnątrz). Jednostki monoblokowe, są często stosowane, kiedy inne typy klimatyzatorów nie są dostępne lub niemożliwe do zainstalowania (brak zgody, miejsca na jednostkę zewnętrzną - Splita). Dużą popularność urządzenia sprawia również jego mobilność, i możliwość obsługiwania wielu pomieszczeń w różnych lokalizacjach (lecz nie równocześnie). W przypadku tych urządzeń, odprowadzenie skroplin jest również bardzo proste i nie wymaga wykonywania instalacji odpływu skroplin.

Wadami klimatyzatorów monoblokowych są przede wszystkim hałas, który generuje urządzenie (ze względu na skupienie wszystkich elementów układu w jednym miejscu). Dodatkowo, klimatyzatory monoblokowe z reguły trzeba stawiać na podłodze co zajmuje nam czasem cenną powierzchnie użytkową. Ostatnią aczkolwiek nie najmniej ważną wadą tego typu systemów, jest konieczność wyprowadzania rury o stosunkowo dużej średnicy poza pomieszczenie, z reguły przez okno.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama