reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacja centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym

Instalacja centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym

Na rynku coraz bardziej popularna staje się instalacja centralnego odkurzania. Do wyboru mamy bardzo wiele odkurzaczy, które różnią się między sobą właściwościami, przeznaczeniem oraz wyglądem.

Instalację centralnego odkurzania umieszcza się w ścianach i podłodze budynku. Z racji specyfikacji tej instalacji, jej wykonanie należy rozpocząć już na etapie budowy domu, pozwoli to na ustalenie jej przebiegu już na etapie powstawania projektu. Dobrze rozplanowana instalacja, pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Im mniej otworów wykona ekipa montażowa, tym niższy koszt instalacji.

Gniazda ssące należy rozmieścić w taki sposób, aby osoba sprzątająca mogła dotrzeć do wszystkich miejsc, także schowków i schodów. Wąż ssący najczęściej ma 9 m długości. Wysokość rozmieszczenia gniazd nie ma większego znaczenia, zazwyczaj montuje się je na takiej samej wysokości jak gniazdka elektryczne.

Instalacje centralnego odkurzania umieszcza się na podbetonie oraz bruzdach wykonywanych w ścianach. Instalacje należy prowadzić w możliwie najkrótszy sposób. Najlepszy efekt odkurzania mamy, kiedy rura ssąca jest prosta, dlatego przy projektowaniu instalacji, zaleca się prowadzenie jej w jak najprostszy sposób. Jeśli z jakiegoś powodu, będziemy zmuszeni do poprowadzenia instalacji na „kantach”, istnieje możliwość zastosowania specjalnych zagiętych kształtek, nie zakłócających przepływu powietrza. Elementy instalacji centralnego odkurzania, powinny być specjalnie przeznaczone do tego celu. Materiały, z których się je wykonuje się są antystatyczne i zapobiegają osiadaniu w nich kurzu. System łączy się za pomocą specjalnego kleju.

Jednostkę centralną, najczęściej montuje się w takich pomieszczeniach jak garaż, piwnica lub pomieszczenie gospodarcze. Odkurzacz należy montować w jak najniższym punkcie domu, ponieważ ułatwia to przepływ zanieczyszczeń. Jednostkę ssącą, należy zamontować na takiej wysokości, aby mieć do niej łatwy dostęp. Zazwyczaj jest to ok. 1 m nad posadzką.

Powietrze zasysane podczas odkurzania po oczyszczeniu odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają alergicy. Odkurzanie centralne jest ciche, wynika to z racji umieszczenia jednostki centralnej w garażu lub innym tego rodzaju pomieszczeniu.
Montaż instalacji jest prosty, ponadto instalacja centralnego odkurzania jest najprostszą instalacja w domu jednorodzinnym. Jej montaż nie wymaga żadnych przygotowań, wystarczy jedynie instrukcja.

Koszty wykonania instalacji to 400–800 zł dla domu jednorodzinnego o powierzchni 200m2.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Powietrze zasysane podczas odkurzania po oczyszczeniu odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają alergicy
Powietrze zasysane podczas odkurzania po oczyszczeniu odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają alergicy

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama