reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy instalację gazową należy kontrolować?

Czy instalację gazową należy kontrolować?


Przepisy budowlane zobowiązują nas do corocznej kontroli instalacji gazowej czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu. Sprawna instalacja gazowa to nie tylko nasze bezpieczeństwo ale niższe koszty związane z jej eksploatacją.

Instalację gazową powinniśmy kontrolować przynajmniej raz w roku. Niesprawna instalacja gazowa to nie tylko źle działające urządzenia i np. brak ogrzewania zimą ale i nasze bezpieczeństwo. Niesprawna instalacja jest bardzo niebezpieczna, a jej wadliwe działanie może prowadzić do wybuchu. Jeśli nie będziemy serwisować i kontrować urządzeń, to kiedy już dojdzie do eksplozji, możemy nie otrzymać pieniędzy z ubezpieczenia jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że do wybuchu doszło z naszej winy.

Mimo tego, że wiele urządzeń objętych jest gwarancją, nie zwania nas to z dodatkowej kontroli całej instalacji. Jeśli nawet dojdzie do uszkodzenie jednego z jej elementów, gwarancja może nie zostać uznana z racji tego, że nie przeprowadzaliśmy regularnych kontroli.
Wielu producentów np. kotów gazowych, wraz z zakupem urządzenia oferują nam także ich serwisowanie i przegląd. W takim przypadku będziemy mieć pewność, że nasz sprzęt kontrolowany jest przez właściwych fachowców.

Przegląd stanu technicznego instalacji gazowej polega na sprawdzaniu jej prawidłowego działania. Podczas kontroli sprawdzane są takie urządzenia jak palniki i filtry oraz jej szczelność. Warto sprawdzić także działanie czujników wykrywania gazu, jeśli takowe posiadamy oraz sprawność ciągu kominowego.
Po kontroli przeprowadzonej przez osobę z uprawnieniami, wydaje ona opinie o stanie działania naszej instalacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, osoba ta powinna poinformować nas konieczności przeprowadzenia ewentualnych napraw lub modernizacji instalacji.

Kontrola instalacji gazowej ma na celu nie tylko zapewnić nam bezpieczeństwo ale również zminimalizować ewentualne koszty napraw, które mogą się pojawić jeśli przeglądy instalacji nie będą wykonywane.
Sprawna instalacja gazowa, to mniejsze zużycie gazu a tym samym mniejsze opłaty za jego zużycie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sprawna instalacja gazowa, to mniejsze zużycie gazu a tym samym mniejsze opłaty za jego zużycie
Sprawna instalacja gazowa, to mniejsze zużycie gazu a tym samym mniejsze opłaty za jego zużycie

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama