| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > 5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej


Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.


Niejednokrotnie, po wprowadzeniu się do nowego domu czy mieszkania odkrywamy, że brakuje nam gniazdek elektrycznych. Najczęściej problem pojawia się w kuchni, w której to podłączamy coraz więcej urządzeń. Piekarnik, płyta grzewcza, mikrofalówka, czajnik to tylko nieliczne z urządzeń, które wymagają zasilania elektrycznego. Dlatego też, już na początku budowy domu czy remontu mieszkania, należy zastanowić się z jakich urządzeń będziemy korzystać i ile ich będzie. Pozwoli nam to uniknąć przerabiania instalacji bądź wymiennego korzystania z urządzeń.

To samo tyczy się ilości punktów oświetlenia. Zazwyczaj skupiamy się tylko na oświetlaniu głównym (sufitowym). Warto zastanowić się także, nad oświetleniem dodatkowym np. w postaci kinkietów. Przewody poprowadzone w ścianach są bardziej estetyczne od tych prowadzonych za meblami.

Uziemienie jest dość ważnym elementem nie tylko instalacji elektrycznej ale i odgromowej.
Chroni ono przede wszystkim ludzi przebywających w pomieszczeniach ale i sprzęty domowe takie jak: komputery czy telewizory. Najprostszy i najtańszy jest tzw. uziom fundamentowy. Wykonuje się go z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej, dlatego trzeba o nim pomyśleć już na początku budowy domu.

Niejednokrotnie, sami nie zdajemy sobie sprawy z jak wielu urządzeń elektrycznych korzystamy i jakie jest ich zapotrzebowanie na moc. Niewłaściwe zaprojektowanie instalacji elektrycznej, może przyprawić nam wiele kłopotów, dlatego już na początku budowy domy powinniśmy się zastanowić z jakich urządzeń będziemy korzystać. Pod uwagę należy brać nie tylko takie urządzenia jak komputer czy telewizor ale także kotły i podgrzewacze.
Jeśli okaże się, że nasza instalacje nie jest w sanie zasilić wszystkich urządzeń jednocześnie, będziemy zmuszeni do zrezygnowania z ich części, bądź przeprojektowania instalacji i ponownego je wykonania. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pracami. Zapotrzebowanie na moc, to przede wszystkim racjonalne korzystanie z instalacji. Oznacza to, że jeśli nie korzystamy ze wszystkich domowych urządzeń jednocześnie, do zasilania instalacji wystarczy nam moc o połowę mniejsza, niż ta wychodząca nam z sumowania mocy wszystkich posiadanych urządzeń. Może zdarzyć się tak, że będziemy mieć w domu urządzenia, które pracują tylko w nocy (np. ogrzewanie podłogowe) i takie, z których korzystamy zazwyczaj w dzień (telewizor, komputer). Warto także samemu rozważnie zaplanować i racjonalnie użytkować energie elektryczną, nie włączając wszystkich możliwych urządzeń elektrycznych jednocześnie, a dzieląc ich prace w czasie (np. kiedy pierzemy, nie godujemy jednocześnie wody i nie pieczemy i oglądamy telewizji).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »