REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej

Joanna Orzechowska
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia
Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu, to także zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy w instalacji elektrycznej to nie tylko problemy z jej działaniem lub brak prądu. Problemem może być także działająca, lecz źle zaprojektowana instalacja, gdzie problemem okazuje się np. zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych lub niedoświetlone pomieszczenia.

1. Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych

REKLAMA

Niejednokrotnie, po wprowadzeniu się do nowego domu czy mieszkania odkrywamy, że brakuje nam gniazdek elektrycznych. Najczęściej problem pojawia się w kuchni, w której to podłączamy coraz więcej urządzeń. Piekarnik, płyta grzewcza, mikrofalówka, czajnik to tylko nieliczne z urządzeń, które wymagają zasilania elektrycznego. Dlatego też, już na początku budowy domu czy remontu mieszkania, należy zastanowić się z jakich urządzeń będziemy korzystać i ile ich będzie. Pozwoli nam to uniknąć przerabiania instalacji bądź wymiennego korzystania z urządzeń.

To samo tyczy się ilości punktów oświetlenia. Zazwyczaj skupiamy się tylko na oświetlaniu głównym (sufitowym). Warto zastanowić się także, nad oświetleniem dodatkowym np. w postaci kinkietów. Przewody poprowadzone w ścianach są bardziej estetyczne od tych prowadzonych za meblami.

2. Brak uziemienia

Uziemienie jest dość ważnym elementem nie tylko instalacji elektrycznej ale i odgromowej.
Chroni ono przede wszystkim ludzi przebywających w pomieszczeniach ale i sprzęty domowe takie jak: komputery czy telewizory. Najprostszy i najtańszy jest tzw. uziom fundamentowy. Wykonuje się go z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej, dlatego trzeba o nim pomyśleć już na początku budowy domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Źle zaprojektowane zapotrzebowanie na moc

Niejednokrotnie, sami nie zdajemy sobie sprawy z jak wielu urządzeń elektrycznych korzystamy i jakie jest ich zapotrzebowanie na moc. Niewłaściwe zaprojektowanie instalacji elektrycznej, może przyprawić nam wiele kłopotów, dlatego już na początku budowy domy powinniśmy się zastanowić z jakich urządzeń będziemy korzystać. Pod uwagę należy brać nie tylko takie urządzenia jak komputer czy telewizor ale także kotły i podgrzewacze.
Jeśli okaże się, że nasza instalacje nie jest w sanie zasilić wszystkich urządzeń jednocześnie, będziemy zmuszeni do zrezygnowania z ich części, bądź przeprojektowania instalacji i ponownego je wykonania. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i pracami. Zapotrzebowanie na moc, to przede wszystkim racjonalne korzystanie z instalacji. Oznacza to, że jeśli nie korzystamy ze wszystkich domowych urządzeń jednocześnie, do zasilania instalacji wystarczy nam moc o połowę mniejsza, niż ta wychodząca nam z sumowania mocy wszystkich posiadanych urządzeń. Może zdarzyć się tak, że będziemy mieć w domu urządzenia, które pracują tylko w nocy (np. ogrzewanie podłogowe) i takie, z których korzystamy zazwyczaj w dzień (telewizor, komputer). Warto także samemu rozważnie zaplanować i racjonalnie użytkować energie elektryczną, nie włączając wszystkich możliwych urządzeń elektrycznych jednocześnie, a dzieląc ich prace w czasie (np. kiedy pierzemy, nie godujemy jednocześnie wody i nie pieczemy i oglądamy telewizji).

4. Zbyt mała liczba obwodów

Przyjęło się, że na jednym obwodzie nie powinno być więcej jak 10 gniazdek elektrycznych oraz 20 punktów oświetleniowych. Sumując ilość wszystkich tych elementów, można by całą instalacje domu jednorodzinnego wykonać na jednym obwodzie, ale czy warto? Oczywiście nie! W momencie awarii na jednym obwodzie, tracimy zasilanie na całej jego długości i zostajemy bez prądu oraz bez światła. Z tego właśnie powodu, zaleca się czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, wykonywać kilka obwodów elektrycznych.

5. Nierównomierne obciążenie faz

REKLAMA

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonywane jest zasilanie trójfazowe (400 V), niemniej jednak dla większości wykorzystywanych urządzeń wystarcza jedna faza (230 V).
Kiedy w domu jednorodzinnym dzielimy instalacje elektryczną na niezależne obwody, w tym przypadku, podział obwodów na fazy jest niekorzystny. Wynika to z tego, że podczas awarii w sieci, kiedy zostaje wyłączone napięcie tylko niektórych faz nie zostajemy całkowicie pozbawieni prądu.

Sprzęty domowe na stałe podłączone do instalacji elektrycznej takie jak pralki czy lodówki, są bardziej narażone na brak zasilania podczas awarii, jeśli są zasilane z obwodu wspólnego z innymi urządzeniami. Z tego względu, watro zasilać je innymi obwodami niż pozostałe domowe urządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA