reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie mamy rodzaje instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?

Jakie mamy rodzaje instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?


Instalacja elektryczna tak samo jak i wodna, kanalizacyjna czy gazowa jest stałym elementem domu jednorodzinnego. Wyróżniamy następujące instalacje elektryczne: wtynkową, podtynkową i nadtynkową.

W tym rodzaju instalacji kable kładzione są na powierzchni ściany, bezpośrednio pod tynkiem. W tym przypadku grubość tynku powinna wynosić min. 5 mm. Instalację wtynkową układa się na nieotynkowanej ścianie, mocując kable za pomocą gwoździ, klamerek lub drutu. Do tego rodzaju instalacji należy odpowiednio dobrać pozostały osprzęt taki jak: gniazdka wtynkowe, łączniki oraz puszki rozgałęziające. Pod puszki podtynkowe wykuwa się niewielkie wnęki w ścianie, natomiast przewody, które nie są łączone w puszkach, prowadzi się poza nimi. Przewody doprowadzane do puszek powinny „wychodzić” z nich z pewnym zapasem, tak aby umożliwić elektrykowi dalszą swobodną pracę (np. przy zakładaniu gniazdek). Oprawy oświetleniowe, kinkiety, lampy i żyrandole, montuje się dopiero po pomalowaniu i wykończeniu pomieszczeń. Jeżeli przewody wtynkowe, stosuje się w pomieszczeniach, gdzie nie nakłada się tynku (piwnice, poddasza), zaleca się po ich nałożeniu, pokryć je warstwą zaprawy murarskiej.

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

W tej instalacji przewody kładzie się w bruzdach wykonanych w ścianach. Po wykonaniu rowków, umieszcza się w nich specjalne rurki, w których prowadzi się przewody. Rurki, powinny całe znajdować się w ścianie. Po otynkowaniu i wyschnięciu ściany, prowadzi się w nich przewody elektryczne. Zaletą tego typu instalacji jest możliwość jej wymiany bez konieczności kucia ścian. Wady, to dość duże koszty wykonania bruzd oraz osłabienie konstrukcji ściany w przypadku wykonywania tego rodzaju instalacji w cienkich ścianach działowych. Instalacje podtynkowe najczęściej wykonuje się w budynkach wykonanych w technologii tradycyjnej np. w ścianach z cegły.

Instalacje nadtynkowe najczęściej wykonuje się w takich pomieszczeniach jak: piwnice, garaże lub pralnie, oraz na zewnątrz budynku, gdzie przewody biegną na powierzchni tynku. Kable mocuje się za pomocą metalowych opasek, gwoździ lub specjalnych uchwytów. Instalację nadtynkową można prowadzić też w listwach przypodłogowych.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama