| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie mamy rodzaje instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?

Jakie mamy rodzaje instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?


Instalacja elektryczna tak samo jak i wodna, kanalizacyjna czy gazowa jest stałym elementem domu jednorodzinnego. Wyróżniamy następujące instalacje elektryczne: wtynkową, podtynkową i nadtynkową.

W tym rodzaju instalacji kable kładzione są na powierzchni ściany, bezpośrednio pod tynkiem. W tym przypadku grubość tynku powinna wynosić min. 5 mm. Instalację wtynkową układa się na nieotynkowanej ścianie, mocując kable za pomocą gwoździ, klamerek lub drutu. Do tego rodzaju instalacji należy odpowiednio dobrać pozostały osprzęt taki jak: gniazdka wtynkowe, łączniki oraz puszki rozgałęziające. Pod puszki podtynkowe wykuwa się niewielkie wnęki w ścianie, natomiast przewody, które nie są łączone w puszkach, prowadzi się poza nimi. Przewody doprowadzane do puszek powinny „wychodzić” z nich z pewnym zapasem, tak aby umożliwić elektrykowi dalszą swobodną pracę (np. przy zakładaniu gniazdek). Oprawy oświetleniowe, kinkiety, lampy i żyrandole, montuje się dopiero po pomalowaniu i wykończeniu pomieszczeń. Jeżeli przewody wtynkowe, stosuje się w pomieszczeniach, gdzie nie nakłada się tynku (piwnice, poddasza), zaleca się po ich nałożeniu, pokryć je warstwą zaprawy murarskiej.

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

W tej instalacji przewody kładzie się w bruzdach wykonanych w ścianach. Po wykonaniu rowków, umieszcza się w nich specjalne rurki, w których prowadzi się przewody. Rurki, powinny całe znajdować się w ścianie. Po otynkowaniu i wyschnięciu ściany, prowadzi się w nich przewody elektryczne. Zaletą tego typu instalacji jest możliwość jej wymiany bez konieczności kucia ścian. Wady, to dość duże koszty wykonania bruzd oraz osłabienie konstrukcji ściany w przypadku wykonywania tego rodzaju instalacji w cienkich ścianach działowych. Instalacje podtynkowe najczęściej wykonuje się w budynkach wykonanych w technologii tradycyjnej np. w ścianach z cegły.

Instalacje nadtynkowe najczęściej wykonuje się w takich pomieszczeniach jak: piwnice, garaże lub pralnie, oraz na zewnątrz budynku, gdzie przewody biegną na powierzchni tynku. Kable mocuje się za pomocą metalowych opasek, gwoździ lub specjalnych uchwytów. Instalację nadtynkową można prowadzić też w listwach przypodłogowych.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »