| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Dlaczego jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest ważna?

Dlaczego jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest ważna?


Jakość powietrza wewnętrznego ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ze względu na to, że spędzamy większość naszego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, zanieczyszczenia należy utrzymywać możliwie na jak najniższym poziomie.

Jeżeli ludzie skarżą się na złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, wszelkiego rodzaju podrażnienia np. oczu i objawy te nasilają się w momencie przebywania w budynku, a zanikają po jego opuszczeniu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z tzw. syndromem chorych budynków.

Powietrze zewnętrzne, chociaż nie jest one zupełnie czyste, stopień jego zanieczyszczenia jest wielokrotnie mniejszy niż powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Dlatego właśnie, nazwane zostało powietrzem „świeżym”.

Wskaźnikiem jakości powietrza jest zawartość dwutlenku węgla (CO2). Przyjęto, że graniczną wartością, dwutlenku węgla jest 1000 ppm. Jego stężenie zależy od ilości powietrza dostarczonego z zewnętrz. Zgodnie z przepisami odnośnie budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego czy też użyteczności publicznej, należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza przypadającą na jedna osobę:
- 20 m3/h – w przypadku otwieranych okien,
- 30 m3/h – w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości otworzenia okien,
- 50 m3/h – w pomieszczeniu dla osób palących.

W przypadku powietrza czystego zawartość dwutlenku węgla przyjmuje się od 350 do 450 ppm.

Jeżeli chodzi o temperaturę wewnątrz pomieszczenia to zawsze będziemy mieli do czynienia z pewną grupą ludzi niezadowolonych. Należy jednak pamiętać, żeby nie nawiewać powietrza zbyt zimnego. Ludzie, którzy będą znajdować się w zasięgu takiego powietrza, nie będą się czuli zbyt komfortowo. W podobny sposób będzie odczuwalna prędkość nawiewanego powietrza.

- temperatura: 18–20°C,
- wilgotność względna: 40–60%,
- prędkość powietrza: 0,2 m/s

- temperatura: 20–23°C,
- wilgotność względna: 40–60%,
- prędkość powietrza: 0,4 m/s

Wilgotność względna większa od zalecanych wartości, także może być przyczyną dyskomfortu. Zbyt duża wilgotność prowadzi do pojawienia się kropli na zimnych fragmentach pomieszczeń np.: oknach czy lustrach. Zbyt niska wilgotność z kolei może prowadzić np. do wysychania śluzówki nosa czy mebli.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »