reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?

Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?


Najczęściej spotykanym rodzajem zanieczyszczeń w wentylacjach są substancje chemiczne pochodzące np. od farb, lakierów i innych materiałów wykończeniowych. Na drugim miejscu znajdują się zanieczyszczenia mikrobiologiczne takie jak: bakterie czy grzyby.

Powietrze przepływające w kanałach wentylacyjnych zawiera cząsteczki pary wodnej. Może więc dochodzić do jej kondensacji, a tym samym do jej zalegania i mieszania z pyłami czy też innymi różnego rodzaju zanieczyszczeniami. W takim przypadku tworzą się idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Najczęstszym miejscem gromadzenia się kondensatu są tacki umiejscowione pod jednostkami filtracyjnymi. To właśnie tutaj mamy do czynienia z zaleganiem wody i namnażaniem się drobnoustrojów. Może więc dochodzić do zatykania przewodu odprowadzającego kondensat. Tacki skroplin powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub innych materiałów odpornych na korozje. 

Pamiętaj, o okresowej kontroli drenów oprowadzających skropliny.

Bardzo ważną czynnością jest czyszczenie przewodów wentylacyjnych i urządzeń. Każdy system zużywa się i w związku z tym, raz na jakiś czas należy przeprowadzać jego kontrolę. Kanały wentylacyjne są gładkie i dodatkowo wyposażone w klapy oraz drzwi, co ułatwia ich proces czyszczenia. Prawidłowo wykonany system wentylacji powinien zapewnić szybą i sprawną kontrolę przy jak najmniejszym demontażu. 

Nawet najlepszy materiał nie wiele nam pomoże, w przypadku braku odpowiedniego do niego dostępu.

Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wpływają nie tylko na stan osób przebywających w pomieszczeniu, ale także na wydajność całej instalacji, co przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama