Powietrze przepływające w kanałach wentylacyjnych zawiera cząsteczki pary wodnej. Może więc dochodzić do jej kondensacji, a tym samym do jej zalegania i mieszania z pyłami czy też innymi różnego rodzaju zanieczyszczeniami. W takim przypadku tworzą się idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.
Najczęstszym miejscem gromadzenia się kondensatu są tacki umiejscowione pod jednostkami filtracyjnymi. To właśnie tutaj mamy do czynienia z zaleganiem wody i namnażaniem się drobnoustrojów. Może więc dochodzić do zatykania przewodu odprowadzającego kondensat. Tacki skroplin powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub innych materiałów odpornych na korozje.
reklama
reklama
Pamiętaj, o okresowej kontroli drenów oprowadzających skropliny.
Bardzo ważną czynnością jest czyszczenie przewodów wentylacyjnych i urządzeń. Każdy system zużywa się i w związku z tym, raz na jakiś czas należy przeprowadzać jego kontrolę. Kanały wentylacyjne są gładkie i dodatkowo wyposażone w klapy oraz drzwi, co ułatwia ich proces czyszczenia. Prawidłowo wykonany system wentylacji powinien zapewnić szybą i sprawną kontrolę przy jak najmniejszym demontażu.
Nawet najlepszy materiał nie wiele nam pomoże, w przypadku braku odpowiedniego do niego dostępu.
Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wpływają nie tylko na stan osób przebywających w pomieszczeniu, ale także na wydajność całej instalacji, co przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych.