| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja hybrydowa – co to takiego?

Wentylacja hybrydowa – co to takiego?


Wentylacja hybrydowa jest to połączenie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) z wentylacją mechaniczną. Ponadto wentylacja hybrydowa jest ekologiczna i tania w eksploatacji.

Wentylacja hybrydowa wspomaga wentylacje grawitacyjną. Należy pamiętać, że wentylacja naturalna związana jest z różnicą temperatury powietrza wewnętrznego (ciepłego) i powietrza zewnętrznego (zimnego). Im większa jest pomiędzy nimi różnica, tym działa ona lepiej. W okresie zimowym, ze wglądu na znaczną różnicę temperatury wentylacja jest o wiele bardziej efektywna. Latem natomiast, temperatura zewnętrzna jest prawie taka sama jak wewnątrz budynku. W związku z tym, wentylacja praktycznie nie działa. W takim przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest współpraca wentylacji grawitacyjnej z hybrydową.

Hybrydowa nasada kominowa jest wprawiana w ruch przez wiatr. Obracając się, w kanale wentylacyjnym wytwarza się podciśnienie, dzięki czemu mamy zapewnioną prawidłową cyrkulacje powietrza wewnątrz pomieszczenia. 

W przypadku dni bezwietrznych sterownik włącza silnik, który wprawia nasadę hybrydową w ruch i ciąg wentylacyjny zostaje podtrzymany na nie zmienionym poziomie. W przypadku kiedy prędkość wiatru jest zbyt duża, silnik hamuje nasadę zapobiegając nadmiernej wymianie powietrza. 

Wentylacja hybrydowa zapewnia stabilny ciąg kominowy, a co więcej, zużywa nie duże ilości energii elektrycznej. Ponadto, za pomocą regulatora możemy ustawić odpowiednią prędkość obrotową. Dzięki temu, możemy regulować intensywność wentylacji np.: w okresach nocnych czy podczas nieobecności domowników.

Za zastosowaniem wentylacji hybrydowej przemawia kilka rzeczy:
- koszty związane z eksploatacją są niskie, dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej,
- nasady kominowe pracują cicho ponadto są niezawodne i bezpieczne,
- możliwość regulacji prędkości obrotowej (wydajności), w sposób płynny lub skokowy,
- ładny wygląd,
- możliwość czyszczenia przewodu kominowego po odchyleniu nasady,
- urządzenie można zamontować bez pomocy fachowca (łatwość instalacji).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »