reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak działa kocioł kondensacyjny?

Jak działa kocioł kondensacyjny?

W rzeczywistości zasada działania kotłów kondensacyjnych nie różni się specjalnie od zwykłych kotłów gazowych. Za pomocą wentylatora wtłaczamy powietrze, które jest nie zbędne do procesu spalania, natomiast przy pomocy przewodów gazowych dostarczamy odpowiednią ilość gazu np.: gaz ziemny wysokometanowy typu E (dawniej GZ -50).

W komorze spalania dochodzi do wymieszania gazu ziemnego z wtłaczanym powietrzem. Następnie mieszanka paliwowo - powietrzna ulega procesowi spalania. Gazy spalinowe powstałe w wyniku tego procesu przepływają przez kocioł, oddając ciepło na wymienniku zwanym inaczej skraplaczem, do którego dostarczana jest woda zimna powracająca z instalacji centralnego ogrzewania. Najniższe parametry wody występują w przypadku ogrzewania podłogowego 40/30°C. W wyniku tego spaliny schładzane są do temperatury niższej niż temperatura „punktu rosy”.

Co to znaczy?

Oznacza to, że para wodna jaka występuje w spalinach zmienia swój stan skupienia z gazowego w ciekły.

Spaliny zawierają w sobie związki chemiczne takie jak azot czy dwutlenek węgla. W przypadku kotłów o dużej mocy skropliny, powstałe w wyniku wykroplenia pary wodnej nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji. W pierwszym etapie muszą być one poddane procesowi neutralizacji. Elementy kotła, które mają kontakt z kondensatem, muszą być odporne na korozje. Co więcej, spływ skroplin powinien być zgodny z kierunkiem przepływu spalin, ułatwia to ich odprowadzenie.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Wydajność powyżej 100%?

Sprawność, czyli ilość ciepła jaka została dostarczona czynnikowi grzewczemu do ilości dostarczonej energii w postaci paliwa (odniesiona do wartości opałowej) może być większa niż 100%.

Zobacz także: Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Co to jest wartość opałowa?

Jest to ilość energii jaką uzyskamy w procesie spalania, przy założeniu że, para wodna zawarta w spalinach nie ulegnie skropleniu.

Sprawność w przypadku kotłów kondensacyjnych odnosi się do wartości opałowej paliwa. Osiągniecie sprawności kotła powyżej 100% bez wystąpienia procesu kondensacji jest niemożliwe.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W rzeczywistości zasada działania kotłów kondensacyjnych nie różni się specjalnie od zwykłych kotłów gazowych.
W rzeczywistości zasada działania kotłów kondensacyjnych nie różni się specjalnie od zwykłych kotłów gazowych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama