reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest i czym się charakteryzuje technika kondensacyjna?

Co to jest i czym się charakteryzuje technika kondensacyjna?

Technika kondensacyjna jest najlepszym przykładem wysokosprawnego pozyskiwania i odzyskiwania ciepła w wyniku spalania gazu ziemnego i oleju opałowego.

W przypadku kotłów kondensacyjnych wykorzystuję się energię cieplną zakumulowaną w spalinach. To właśnie zjawisko wykroplenia wody ze spalin nazywamy procesem kondesacji. 

Różnica pomiędzy kotłami kondensacyjnymi a nie kondensacyjnymi jest taka, że w przypadku tych drugich ciepło ze spalin uchodzących do atmosfery jest tracone bezpowrotnie.

Proces pozyskiwania ciepła w technice kondensacyjnej odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym z nich odbywa się tak samo jak w przypadku kotłów na gaz i ma to miejsce podczas procesu spalania w „komorze spalania”. W drugim etapie mamy do czynienia ze skropleniem pary wodnej zawartej w spalinach. Jak to się odbywa? Kocioł kondensacyjny ma wbudowany wymiennik ciepła, przez który w pierwszej kolejności przepływa woda powracająca z grzejników, a następnie ta sama woda trafia do kotła. Spaliny omywające wymiennik schładzają się do temperatury ok. 50°C czego następstwem jest wykroplenie się pary wodnej zawartej w spalinach. Dzieje się tak dlatego ze temperatura spalin po schłodzeniu jest niższa niż temperatura punktu rosy, która wynosi około 57°C.

Zobacz także: Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?

Co to jest temperatura punktu rosy?

Jest to temperatura dla której przy określonym ciśnieniu, składzie gazu lub też jego mieszaniny, może wystąpić proces wykroplenia.

Po schłodzeniu na wymienniku ciepła spaliny wciąż maja temperaturę około 50°C. Oznacza to, że nadal mogą oddać pewną ilość ciepła. W kotłach kondensacyjnych przewód spalinowy również spełnia role wymiennika. Zastosowano tutaj przewód spalinowy typu rura w rurze. Co to oznacza? Oznacza to, że składa się on z dwóch współosiowych rur. Jednej większej i drugiej mniejszej. Mniejsza średnica rury odpowiada za odprowadzane spalin do atmosfery. Drugą rurą zasysane jest powietrze niezbędne do procesu spalania. Spaliny przepływają w przeciwnym kierunku niż powietrze, oddając mu tym samym ciepło. Jest to typ wymiennika zwany przeciwprądowym.

Zobacz także: Jakie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła i od czego zależą?

Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawność całego układu zwiększa się ok. 3 do 5%, a końcowa temperatura spalin ma około 20°C.

Kocioł kondensacyjny ma bardzo szczelną obudowę i nie pobiera ciepłego powietrza z pomieszczenia.


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Technika kondensacyjna jest najlepszym przykładem wysokosprawnego pozyskiwania i odzyskiwania ciepła w wyniku spalania gazu ziemnego i oleju opałowego. Fot. Materiały prasowe
Technika kondensacyjna jest najlepszym przykładem wysokosprawnego pozyskiwania i odzyskiwania ciepła w wyniku spalania gazu ziemnego i oleju opałowego. Fot. Materiały prasowe

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama