| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?

Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?


Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu. Ważnym elementem jest także poddawanie klimatyzatora okresowym przeglądom i czyszczeniu, które wpływają na jakość nawiewanego powietrza.

Bardzo ważną rzeczą podczas użytkowania klimatyzatora jest odpowiednie ustawienie temperatury chłodzącej. Podstawową rzeczą jakiej powinniśmy unikać jest zbyt duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym i nie klimatyzowanym lub temperaturą zewnętrzną. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 7°C. 

Sposób zamontowania klimatyzatora również ma wpływ na nasze odczucia. Należy pamiętać, że powietrze (zimne) nawiewane z klimatyzatora, nie powinno napływać do miejsca, w którym przebywają ludzie. Strumień zimnego powietrza powinien być tak skierowany aby w pierwszej kolejności mieszał się z ciepłym powietrzem. Możliwość ustawienie kierunku nawiewu jest jedną z głównych zalet klimatyzatorów. 

Następnym parametrem który również wpływa na komfort cieplny użytkowników jest prędkość nawiewanego powietrza. Nie powinna ona być większa niż 0,2 m/s. W przypadku większych prędkości nawiew powietrza może być odczuwalny jako przeciąg co może być powodem przeziębień. 

Wielu użytkowników zapomina, że każde urządzenie klimatyzacyjne musi podlegać regularnym przeglądom i czyszczeniu. Wpływa to oczywiście na prace klimatyzatora, jego efektywność i zdrowie ludzi przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. W celu lepszej kontroli zanieczyszczenia klimatyzatora, niektórzy producenci na ich obudowie umieszczają sygnalizatory, które informują nas o stopniu zanieczyszczenia filtra a także pokazują kiedy należy go wymienić.

W filtrach może dochodzić do rozwoju grzybów i wirusów.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu.
Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »