| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest klimatyzator typu Split i do czego służy?

Co to jest klimatyzator typu Split i do czego służy?

Urządzenia typu Split są to w większości przypadków klimatyzatory stacjonarne, które cieszą się dużą skutecznością i efektywnością utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Podstawowym zadaniem klimatyzatora jest zmniejszenie temperatury w danym pomieszczeniu. Obecnie na rynku dostępne są także klimatyzatory wyposażone w funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza wewnętrznego.

Budowa klimatyzatora

Klimatyzator zbudowany jest z takich elementów jak:
- parownik, wyposażony w wentylator powietrza nawiewnego,
- sprężarka,
- skraplacz, wyposażony w wentylator powietrza usuwanego.

Budowa instalacji

Instalacja klimatyzacji typu Split zbudowana jest z jednostki wewnętrznej (klimatyzatora wewnętrznego) wyposażonej w parownik oraz wentylator. Za pomocą przewodów połączona jest z jednostką zewnętrzną (klimatyzatorem zewnętrznym). Klimatyzator umieszczony na zewnątrz budynku wyposażony jest w skraplacz, wentylator oraz sprężarkę. W przewodach łączących obydwie jednostki znajduję się czynnik chłodniczy, freon (najczęściej stosowany jest czynnik R410A). 

Montaż

W zależności od wielkości urządzenia i jego typu, przewód zasilający należy doprowadzić zgodnie wytycznymi, które znajdują się w instrukcji montażu. Za pomocą przewodu skroplinowego należy skierować powstałe skropliny do kanalizacji lub bezpośrednio na zewnątrz budynku stosując odpowiednie spadki przewodów.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory możemy podzielić ze względu na ich miejsce zamontowania:
- ścienno – przysufitowe
- przypodłogowe
- przysufitowe
- kasetonowe – montowane w stropie podwieszanym, powietrze rozprowadzane jest w 4 kierunkach,
- kanałowe – najczęściej montowane w przestrzeni podstropowej,
- Multi – Split (jedna jednostka zewnętrza typu Multi może obsługiwać kilka jednostek wewnętrznych).

Najbardziej popularnym z wyżej wymienionych rodzajów klimatyzatorów są ścienno-przysufitowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one montowane na ścianie pod sufitem wewnątrz pomieszczenia. Są to urządzenia, przeznaczone do nie dużych pomieszczeń ze względu na ich niewielką moc chłodniczą.

Wady klimatyzatorów

Klimatyzatory typu Split mają jedną zasadniczą wadę, jest nią brak dopływu świeżego powietrza do urządzenia. Klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, schładza je a następnie znowu do niego nawiewa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »