reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy warto dbać o kocioł?

Czy warto dbać o kocioł?

Nawet najlepsze i najbardziej nowoczesne kotły wymagają konserwacji i przeglądów. Na rynku mamy coraz większą gamę urządzeń grzewczych coraz lepszej jakości. Warto jednak wiedzieć, że koszty związane z przeglądem i konserwacją, są dużo niższe niż koszty związane z wymianą kotła czy ewentualną naprawą awarii.

Zadbaj o swój kocioł, on zadba o twoją kieszeń

W zasadzie, dopóki wszystko działa tzn. kocioł przygotowuję ciepłą wodę użytkową, ogrzewa dom, zazwyczaj nie zaprzątamy sobie nim głowy. Takie podejście jest bardzo złe. Chociażby ze względów bezpieczeństwa podczas jego eksploatacji. Przeglądy i konserwacja dają szereg korzyści. Najważniejszym aspektem jest ocena stanu urządzenia, z którego korzystamy. Czy nadaje się ono w ogóle do bezpiecznego użytkowania. Sam przegląd kotła daje nam informacji, co należy w nim wymienić lub też wyczyścić a także w którym kierunku należy podjąć odpowiednie działania np.: wyczyścić palnik, wymienić filtr lub elektrony zapłonowe.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Przegląd wpływa na prawidłową pracę takiego urządzenia, przedłużając jego żywotność, zwiększając sprawność, a tym samym zmniejszanie zużycie paliwa. Prawidłowa praca urządzenia, to mniejsze rachunki czyli większe korzyści ekonomiczne.

Już na etapie projektowania, należy zastanowić się z jakiego rodzaju kotła chcemy korzystać lub też jaki będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Ważny jest także późniejszy, swobodny dostęp do urządzenia.
Nawet kotły na paliwa stałe, nie wymagają już takiej obsługi jak kiedyś, natomiast kotły gazowe czy olejowe możemy śmiało zaliczyć do bezobsługowych. Nie oznacza to jednak, że nie są wymagane przeglądy okresowe.

Zobacz także:  Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Zgodnie z prawem budowlanym, kotły powinny być poddawane rutynowej kontroli pod względem stanu technicznego i bezpieczeństwa eksploatacji przynajmniej raz w roku.

W przypadku, gdy dojdzie do wybuchu np. kotła gazowego i posiadamy polisę ubezpieczeniową na dom, ale nie wykonaliśmy przeglądu kotła, ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zgodnie z prawem budowlanym, kotły powinny być poddawane rutynowej kontroli pod względem stanu technicznego i bezpieczeństwa eksploatacji przynajmniej raz w roku. Fot. VAILLANT
Zgodnie z prawem budowlanym, kotły powinny być poddawane rutynowej kontroli pod względem stanu technicznego i bezpieczeństwa eksploatacji przynajmniej raz w roku. Fot. VAILLANT

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama