| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?

Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?


W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella w działającej instalacji ciepłej wody, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia. Badania polegają na sprawdzeniu urządzeń do podgrzewania ciepłej wody oraz pozostałych elementów instalacji. W przypadku wyników negatywnych, należy czym prędzej podjąć odpowiednie kroki w kierunku zlikwidowania zagrożenia.

Podczas projektowania i wykonania instalacji ciepłej wody należy pamiętać, aby była ona zgoda z obecnym prawem, normami i rozporządzeniami. W przypadku instalacji wodociągowej, w nowo powstałym budynku wymagania odnoszą się głównie do:
- samej instalacji, czyli prowadzenia przewodów, ich średnicy itp.
- materiałów z jakich wykonana jest instalacja np.: rury stalowe, miedziane,
- podgrzewaczy c.w.u.
- armatury.

Legionella, to bakteria w kształcie pałeczki, wywołująca chorobę Legionellozę, która jest trudna do wyleczenia i w wielu przypadkach przynosi ze sobą śmierć.
Najbardziej korzystną temperaturą, w jakiej dochodzi do namnażania bakterii jest 37°C.
Wraz ze wzrostem temperatury, stopień namnażania tych mikroorganizmów maleje. Kolejnym czynnik sprzyjającym rozwojowi tej bakterii, jest skorodowana instalacja, zanieczyszczenia mechanicznie czy też zastoje wody zarówno w całej instalacji jak i podgrzewaczu cieplej wody użytkowej. 

Do zarażenia się szczepem bakterii Legionella może dojść np.: podczas kąpieli czy spożywania wody bezpośrednio z baterii czerpalnej (z kranu). Bakterie z instalacji przenoszą się także do powietrza. Ryzyko zachorowania na Legionellozę wzrasta w zależności od ich stężenia oraz od czasu jaki spędzamy w zanieczyszczonym powietrzu.

Próbki wody powinny być pobierane jak najbliżej źródła ciepła przynajmniej raz na 3 miesiące. Są to tzw. badania okresowe na obecność bakterii Legionella. W przypadku wyniku negatywnego nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z kontrolowania i obserwacji pracy urządzeń i całej instalacji.

Interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez osoby do tego upoważnione (mikrobiolodzy).

Przede wszystkim, woda w instalacji powinna być utrzymywana w odpowiedniej temperaturze i ciągłym ruchu. Oznacza to, że woda wypływająca z podgrzewacza, zgodnie z przepisami, musi być utrzymywana w temperaturze około 60°C. Aby osiągnąć w obiegu taki stan, należy za pomocą regulatora temperatury zapewnić minimalną temperaturę wody powracającej powyżej 55°C.
Dodatkowo, należy co jakiś czas doprowadzić do wzrostu temperatury powyżej 70°C. Dlaczego? ponieważ bakterie Legionelli w temperaturze wyższej niż 60°C po prostu giną. Proces ten nazywamy inaczej, dezynfekcja termiczną. Należy pamiętać, żeby temu procesowi poddać nie tylko podgrzewcze ciepłej wody ale też punkty poboru wody (około 3 minuty przy jego pełnym otwarciu) oraz instalacje cyrkulacji.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia.
W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

People

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »