reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?

Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?


Decydując się na zakup kolektora słonecznego powinniśmy wiedzieć , że prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu prawie całego roku oraz, że najlepiej instalować go w połączeniu z innym, dodatkowym źródłem energii. Dlatego też, warto się zastanowić nad rodzajem instalacji przed rozpoczęciem budowy swojego domu.


Jeżeli nie masz ochoty na kolejne podwyżki cen energii zainwestuj w instalacje solarną. Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, jeszcze przed wybudowaniem swojego domu przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Co prawda ten rodzaj inwestycji wymaga stosunkowo dużego kapitału, nie mniej jednak zwrot zainwestowanych pieniędzy szacuje się na 7 do 10 lat.

Koszty montażu w wybudowanym już budynku, to wyższy koszt całej instalacji chociażby z tego względu że przewody wychodzące z kolektora, należy połączyć ze zbiornikiem na wodę, a to z kolei wiąże się z problemem przebicia ścian czy dachu. Ponadto, w polskich warunkach klimatycznych, układ solarny powinien być wspomagany przez drugie źródło ciepła. Jeżeli, już w czasie projektowania podejmujemy decyzje o zastosowaniu kolektorów słonecznych to pozwoli nam to zoptymalizować ich współprace.

W lecie, kolektor słoneczny nie ma większych problemów z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Zimną natomiast, potrzebna jest pomoc drugiego źródła ciepła. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny element, jakim jest możliwość zamarzania wody. Aby tego uniknąć w naszym klimacie, należy zastosować odpowiedni rodzaj płynu odporny na niskie temperatury. Nośnikiem ciepła może być np.: niezamarzający roztwór glikolu propylenowego.

Kolektory słoneczne należy skierować na południową stronę. Bardzo ważnym aspektem jest kąt padania promieni słonecznych. Najbardziej uniwersalnym położeniem kolektorów jest kąt 45°.
W czasie zimy, kąt nachylenia kolektorów należy zmienić na około 60°. Latem najbardziej optymalny jest kąt 30°.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu całego roku.
Prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu całego roku.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama