reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Na jakiej zasadzie klimatyzatory chłodzą?

Na jakiej zasadzie klimatyzatory chłodzą?


Klimatyzatory służą do chłodzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Postrzegamy to jako urządzenie wiszące na ścianie i zapewniające chłodny powiew powietrza. Ale czy rozumiemy przemiany w nim zachodzące? Zrozumienie metody działania klimatyzatora jest drogą do właściwego jego doboru, oraz właściwej eksploatacji.


Jednostka wewnętrzna, czyli urządzenie wiszące w pomieszczeniu składa się z wymiennika ciepła oraz wentylatora. Wymiennik ciepła to miedziana wężownica, w której płynie substancja o temperaturze parowania niższej niż otoczenie. Wentylator, który nadmuchuje powietrze wewnętrzne na wężownicę powoduje ogrzanie jej, a więc i czynnika w środku, który pod wpływem temperatury zaczyna parować. Pod wpływem odbioru ciepła z nadmuchiwanego powietrza następuje zmiana stanu skupienia czynnika. Rezultatem jest ochłodzenie strumienia powietrza, który następnie przepychany jest za pomocą wentylatora do pomieszczenia.

Na wężownicy zachodzi może zachodzić także inny proces. Temperatura wewnątrz klimatyzatora jest na tyle niska by spowodować wykroplenie wilgoci na wymienniku ciepła (wężownicy miedzianej). Proces ten nazywamy osuszeniem powietrza. Tak schłodzone i osuszone powietrze dostaje się do pomieszczenia, w którym absorbuje naddatki energii (ciepła) oraz pochłania pewną ilość wilgoci.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora jest w budowie jest jak jednostka wewnętrzna. Jedyną różnicą jest rodzaj procesu jaki zachodzi w wymienniku ciepła. Ciepło odebrane od powietrza w pomieszczeniu opuszcza jednostkę zewnętrzną zmagazynowane w parach czynnika chłodniczego. W trakcie skraplania, para zamienia się w ciecz, a ciepło jest wyrzucane za pomocą wentylatora na zewnątrz urządzenia zewnętrznego.

Jednostki wewnętrzna i zewnętrzna są połączone przewodami miedzianymi o różnych średnicach. Różnica wynika z odmiennych faz czynnika chłodniczego, który naprzemiennie występuje w postaci gazowej (większe przewody) oraz ciekłej (małe średnice przewodów. Jednak średnice przewodów wynikają nie tylko ze stanu skupienia czynnika w nich krążącego, ale także z mocy cieplnej jaka jest nimi transportowana.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama