| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy klimatyzator może ogrzewać?

Czy klimatyzator może ogrzewać?

Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie klimatyzatorów także jako urządzeń grzewczych. Funkcja ta, wynika z zastosowania obiegu zwanego potocznie obustronną pompą ciepła. Klimatyzator, mimo różnicy temperatur (na zewnątrz zimno, wewnątrz ciepło) potrafi pobrać ciepło z otoczenia i oddać do pomieszczenia.


Nie wszystkie klimatyzatory mają funkcję grzania. W starszych modelach zwanych „konwencjonalnymi” opcja ta nie jest dostępna, co znacznie obniża ich koszt. Dla osób oczekujących od klimatyzatora jedynie chłodzenia latem, konwencjonalny system spełni swoje zadanie równie dobrze jak system interwałowy (z grzaniem).

Dobierając klimatyzator pod kątem ogrzewania powietrza, musimy określić zapotrzebowanie na moc. Określenie wymaganej mocy grzewczej dla pomieszczenia (strat ciepła) jest zagadnieniem bardzo złożonym. Dla oszacowania przybliżonych strat ciepła w przypadku mieszkania w bloku możemy założyć, że moc grzewcza na m2 powierzchni wynosi 200 W.

Należy zauważyć, że moc wymagana w celach grzewczych jest wielokrotnie większa od wymaganej mocy dla celów chłodniczych (nawet 3 krotnie). Tak więc klimatyzator dobrany w celu ogrzewania pomieszczenia będzie proporcjonalnie większy od tego dobranego tylko do chłodzenia.
Różnica ta wynika z amplitudy temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu latem oraz zimą. W przypadku lata jest to około 6–70°C, zaś zimą 400°C.

Przy wyborze klimatyzatora do ogrzewania warto upewnić się czy urządzenie ma certyfikat pracy w niskich temperaturach (np. do -200°C). Nie jest to niestety oczywiste, a część urządzeń przy tego rzędu temperaturach potrafi odmówić posłuszeństwa.

Dobierając klimatyzator jako jedno ze źródeł ciepła w domu, należy zadbać o wybór klimatyzatora o jak najwyższym współczynniku efektywności energetycznej (COP). Charakteryzuje on ilość oddanego ciepła, w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Za energię zużytą przez klimatyzator o wyższym COP zapłacimy proporcjonalnie mniej.

Należy pamiętać, że ogrzewanie metodą klimatyzatora nie jest rozwiązaniem najtańszym. Ogrzewanie z wykorzystaniem ciepłej wody z kotła lub miejskiej sieci ciepłowniczej jest o wiele tańsze. Czasem jednak zastosowanie klimatyzatora jest najbardziej uzasadnionym wyborem np. przy braku możliwości zamontowania kotła oraz barku dostępu do sieci ciepłowniczej.Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »