reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?

Jakie są najważniejsze parametry klimatyzatora?


Klimatyzatory dostępne na rynku są urządzeniami coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie. Jak świadomie wybrać tego typu urządzenie? Jakie cechy klimatyzatora brać pod uwagę?

Najważniejszym parametrem jest wydajność cieplna i chłodnicza klimatyzatora Qch. Jest to ilość chłodu/ciepła jaką jest w stanie oddać do pomieszczenia konkretny typ klimatyzatora. Pamiętajmy by zapytać o rzeczywistą wydajność, ponieważ dane katalogowe odnoszą się najczęściej do idealnych warunków. Na obniżenie wydajności klimatyzatora wpływa głównie odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej, oraz jakość wykonania instalacji w której płynie ciecz chłodząca.

Ważnymi parametrami charakteryzującymi efektywność pracy klimatyzatora to współczynnik wydajności grzewczej (COP) oraz współczynnik wydajności chłodniczej (EER). Charakteryzują one stosunek pobranej mocy elektrycznej do energii wytworzonej, na cele grzewcze lub chłodnicze. Wpływają one bezpośrednio na koszta utrzymania klimatyzatora. Im wyższe współczynniki, tym wydajniejszy klimatyzator.

Należy pamiętać, że w pomieszczeniach Polskie Normy dopuszczają pracę urządzeń o poziomie hałasu maks. 40 dB (A). W klimatyzatorach obecnej generacji dąży się do maksymalnego wyciszenia, poprzez płynną regulację pracy. Maksymalna wartość hałasu jednostki zewnętrznej to 60 dB (A). Należy pamiętać jednak aby lokalizować je możliwie najdalej od okien.

Maksymalna długość instalacji jest bardzo ważnym parametrem, który określa jednocześnie długość instalacji cieczy chłodzącej pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną klimatyzatora. Jest to ważny parametr ze względu na wydatek energetyczny włożony w pracę sprężarki, która tłoczy ciecz chłodzącą. Przy większych długościach układ nie zadziała.

Warto sprawdzić, czy oferowany nam klimatyzator ma w sobie czynnik biodegradowalny i czy nie potrzebna nam będzie specjalna zgoda na posiadanie urządzenia. Obecnie najbardziej pro-środowiskowymi czynnikami są freony R32 oraz R410.

Pobór mocy to współczynnik ilości energii pobranej przy produkcji 1 kW mocy grzewczej lub chłodniczej. Porównanie klimatyzatorów o takich samych wydajnościach chłodniczych da nam podstawę do wyboru bardziej ekonomicznego i tańszego w eksploatacji urządzenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama