reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak działa klimatyzator?

Jak działa klimatyzator?


Komfort cieplny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie w znaczący sposób wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracy. Tak więc klimatyzator coraz częściej staje się niezbędnym wyposażeniem domów, mieszkań czy biur. Znamy skutki jego działania i mamy wobec niego konkretne wymagania. Ale czy wiemy jak działa?

Najpopularniejszy klimatyzator typu SPLIT składa się z jednostki wewnętrznej (urządzenia zamontowanego w chłodzonym pokoju), jednostki zewnętrznej (urządzenia zamontowanego np. na elewacji) oraz pary przewodów miedzianych łączących oba te urządzenia. Obie jednostki posiadają wężownice, potocznie zwanymi wymiennikami ciepła. To w nich płynie ciecz chłodząca (z reguły freon), który odbiera ciepło z naszego pomieszczenia, magazynuje je, a następnie oddaje przepływając przez wężownicę jednostki zewnętrznej. Dla przykładu, najprostszym układem tego typu jest lodówka. Ciepło odbierane z wewnątrz urządzania jest wyrzucane na zewnątrz do pomieszczenia – możemy się o tym łatwo przekonać przykładając rękę z tyłu lodówki.

Sam proces pobierania energii przez freon, jest wynikiem jego parowania w wymienniku ciepła. Stąd możemy się spotkać z kolejnym określeniem jednostki wewnętrznej – „parownik”. Freon w postaci gazu jest transportowany do jednostki zewnętrznej, gdzie w wyniku oddania ciepła do otoczenia skrapla się do stanu ciekłego. Stąd wynika nazwa jednostki zewnętrznej – skraplacz.
Freon w obiegu parownik – skraplacz napędzany jest przez sprężarki, które działając jak pompy podwyższają ciśnienie i pozwalają na przepływ czynnika.

Wymiana ciepła w parowniku i skraplaczu jest wspomagana wentylatorami. Są one główną przyczyną hałasu jakie wydają klimatyzatory. Obecne technologie pozwalają na kontrolę procesu parowania oraz skraplania poprzez sterowanie wentylatorami. Z tego powodu na niższych biegach, przy mniejszym chłodzeniu klimatyzatory pracują znacznie ciszej.

W nowoczesnych urządzeniach dzięki odwróceniu wyżej opisanego biegu możemy wykorzystać klimatyzator do ogrzewania pomieszczenia. Tym razem to z zewnątrz będziemy pobierać energię i przekazywać ją do pomieszczenia. W takim odwróconym kładzie jednostki zamieniają się swoimi rolami. Jednostka wewnętrzna staje się urządzeniem skraplającym freon (oddawanie ciepła), a jednostka zewnętrzna parownikiem (pobieranie ciepła). Obecnie układy tego typu są równie wydajne jak w przypadku chłodzenia. Zatem zimą oraz w okresach przejściowych możemy traktować klimatyzatory tego typu, potocznie zwanymi inwerterami (invert – odwrócić), jako dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama