REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa klimatyzator?

Artur Nowotka

REKLAMA

Komfort cieplny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie w znaczący sposób wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracy. Tak więc klimatyzator coraz częściej staje się niezbędnym wyposażeniem domów, mieszkań czy biur. Znamy skutki jego działania i mamy wobec niego konkretne wymagania. Ale czy wiemy jak działa?

Jak to działa?

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszy klimatyzator typu SPLIT składa się z jednostki wewnętrznej (urządzenia zamontowanego w chłodzonym pokoju), jednostki zewnętrznej (urządzenia zamontowanego np. na elewacji) oraz pary przewodów miedzianych łączących oba te urządzenia. Obie jednostki posiadają wężownice, potocznie zwanymi wymiennikami ciepła. To w nich płynie ciecz chłodząca (z reguły freon), który odbiera ciepło z naszego pomieszczenia, magazynuje je, a następnie oddaje przepływając przez wężownicę jednostki zewnętrznej. Dla przykładu, najprostszym układem tego typu jest lodówka. Ciepło odbierane z wewnątrz urządzania jest wyrzucane na zewnątrz do pomieszczenia – możemy się o tym łatwo przekonać przykładając rękę z tyłu lodówki.

Sam proces pobierania energii przez freon, jest wynikiem jego parowania w wymienniku ciepła. Stąd możemy się spotkać z kolejnym określeniem jednostki wewnętrznej – „parownik”. Freon w postaci gazu jest transportowany do jednostki zewnętrznej, gdzie w wyniku oddania ciepła do otoczenia skrapla się do stanu ciekłego. Stąd wynika nazwa jednostki zewnętrznej – skraplacz.
Freon w obiegu parownik – skraplacz napędzany jest przez sprężarki, które działając jak pompy podwyższają ciśnienie i pozwalają na przepływ czynnika.

Wymiana ciepła w parowniku i skraplaczu jest wspomagana wentylatorami. Są one główną przyczyną hałasu jakie wydają klimatyzatory. Obecne technologie pozwalają na kontrolę procesu parowania oraz skraplania poprzez sterowanie wentylatorami. Z tego powodu na niższych biegach, przy mniejszym chłodzeniu klimatyzatory pracują znacznie ciszej.

Nie tylko chłód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowoczesnych urządzeniach dzięki odwróceniu wyżej opisanego biegu możemy wykorzystać klimatyzator do ogrzewania pomieszczenia. Tym razem to z zewnątrz będziemy pobierać energię i przekazywać ją do pomieszczenia. W takim odwróconym kładzie jednostki zamieniają się swoimi rolami. Jednostka wewnętrzna staje się urządzeniem skraplającym freon (oddawanie ciepła), a jednostka zewnętrzna parownikiem (pobieranie ciepła). Obecnie układy tego typu są równie wydajne jak w przypadku chłodzenia. Zatem zimą oraz w okresach przejściowych możemy traktować klimatyzatory tego typu, potocznie zwanymi inwerterami (invert – odwrócić), jako dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA