reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jaki system klimatyzacji wybrać?

Jaki system klimatyzacji wybrać?


Rynek oferuje nam wiele typów i rodzajów klimatyzacji. Od urządzeń zapewniających chłód w jednym pomieszczeniu, do całych mini-systemów pozwalających na „elastyczność” w urządzeniu komfortu cieplnego w naszym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Jak wybrać system, który spełni wszystkie nasze obecne i przyszłe wymagania?


Co oferuje rynek?

Dostępna liczba urządzeń klimatyzacyjnych jest ogromna. Większość wiodących marek, posiada pełen asortyment klimatyzatorów oraz urządzeń schładzających opartych na różnych procesach fizycznych.

Najprostszym, a za razem najtańszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne. Zalecane są one w przypadkach gdy nie możemy zainstalować urządzenia na stałe w pomieszczeniu. Są to układy bardzo tanie, łatwo dostępne, ale również najmniej energooszczędne.

Do bardziej zaawansowanych układów należą freonowe klimatyzatory typu SPLIT. Wymagają one zainstalowania jednostki wewnętrznej w chłodzonym pomieszczeniu oraz jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynku. Klimatyzatory te charakteryzują się dużą energooszczędnością oraz licznymi funkcjami dodatkowymi, jak możliwość grzania i sterowania itp. Wadą tego typu urządzeń jest to, że każdej jednostce wewnętrznej odpowiada jednostka zewnętrzna. W przypadku chłodzenia większej ilości pomieszczeń problemem staje się umiejscowienie urządzeń zewnętrznych.

Problem ten rozwiązują układy MULTI SPLIT. Dzięki nim można podłączyć nawet 8 jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej. Niestety wadą jest tutaj to, że układ ten jest proporcjonalnie większy niż pojedynczy SPLIT. Kolejnym minusem systemów MULTI SPLIT jest potrzeba prowadzenia osobnych rurek zasilających każdy klimatyzator.

Ten problem rozwiązują najbardziej nowoczesne układy. Systemy VRF można przyrównać do instalacji wody, gdzie jedna centralna pompa zasila wiele kranów w naszych mieszkaniach. Układy te posiadają największe sprawności energetyczne. Jak łatwo się domyślić są także najdroższe, lecz w przeciągu ostatnich 2 lat można zauważyć znaczną tendencję zniżkową ich cen.

Aby dokonać tego niełatwego wyboru, warto skontaktować się z konsultantami handlowymi wielu firm.
Przede wszystkim przemyślmy ile pomieszczeń chcemy chłodzić i czy wszystkie pomieszczenia takiego chłodzenia wymagają? Przy wyborze systemu warto popatrzeć także na zużycie prądu, oraz klasę energooszczędności wyrobu. Pamiętajmy że klimatyzator w domu to nie jednorazowy wydatek. Przeanalizujmy wszystkie dane, ponieważ bardzo często koszty są ukryte i kupując tańsze urządzenie ostatecznie dokładamy do inwestycji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama