reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?

Każdy użytkownik klimatyzacji powinien pamiętać, że oddycha powietrzem zewnętrznym pobranym i przefiltrowanym przez klimatyzator, co powoduję, że urządzenie to wymaga serwisowania.

Za wentylatorem, a przed wylotem chłodnego powietrza znajduje się filtr usuwający kurz i zanieczyszczenia pochodzące z powietrza pobieranego z naszego pomieszczenia. W nowszych klimatyzatorach spotyka się filtry plazmowe i odwadniające. Wraz z osadzaniem się zanieczyszczeń na filtrze, spada wydajność klimatyzatora wzrasta natomiast głośność pracy oraz zużycie energii elektrycznej. Zapchane filtry powodują także zbyt długą styczność powietrza z wymiennikiem ciepła, co powoduje nadmierne wykraplanie się wilgoci. Efektem tego mogą być np. zacieki na ścianach. Kolejnym skutkiem nadmiernego wykraplania jest oblodzenie wewnątrz urządzenia, a w efekcie nawet jego uszkodzenie. Kolejną konsekwencja nadmiernej wilgoci, może być wzrost bakterii i drobnoustrojów, a następnie rozproszenie ich wraz z nadmuchiwanym powietrzem w pomieszczeniach. Najbardziej znaną bakterią występującą w źle konserwowanych systemach klimatyzacji jest Legionella, powodujące schorzenia płuc. Dlatego też każdy użytkownik, dla własnego zdrowia powinien dbać o swój klimatyzator.

Wlot i wylot powietrza należy oczyścić miękką, suchą tkaniną. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia można użyć letniej wody lub łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym
(np. roztwór wody z mydłem). Nie wolno używać żadnych ostrych, żrących środków ze względu na wrażliwość elementów na tego typu preparaty (filtry).

Filtry powietrza należy wymieniać lub czyścić zgodnie ze wskazaniami producenta. Wiele modeli klimatyzatorów posiada sygnalizację zabrudzenia. Zaleca się czyszczenie urządzenia ok. raz na dwa tygodnie. Filtry można czyścić odkurzaczem lub wodą. Raz na pół roku (lub raz w sezonie - jeśli używany jest jedynie w lecie) zaleca się wymianę filtra na nowy.

Czyszczenie specjalistyczne większych układów klimatyzacyjnych jest realizowane z reguły przez personel posiadający zgodę producenta na serwis tych urządzeń. Nie zaleca się samodzielnego pełnego serwisu urządzeń ze względu na utratę gwarancji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama