reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ważną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest decyzja o metodzie jego wentylacji. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji, które są powszechnie stosowane. Aby świadomie wybrać jeden z nich warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań.

Największą zaletą tego rodzaju wentylacji są jej małe koszty inwestycyjne oraz możliwość zastosowania w każdego typu obiekcie budowlanym. Wentylacja grawitacyjna polega na wymurowaniu komina łączącego za sobą pomieszczenia z atmosferą zewnętrzną. System ten nie wymaga konserwacji, oraz nie potrzebuje dużych ilości miejsca.

Zastosowanie wentylacji naturalnej w domu wymusza zastosowanie odpowiedniego typu okien i drzwi, których szczelność powinna nie być zbyt wysoka. Okna należy wyposażyć w nawiewniki, przez które powietrze będzie napływać do pomieszczenia. Zastosowanie szczelnych okien i drzwi uniemożliwia pracę wentylacji oraz sens jej istnienia w domu czy mieszkaniu. Inną wadą systemu, jest brak kontroli nad przepływem powietrza w pomieszczeniach. Można to odczuć szczególnie zima i może to powodować dodatkowy wzrost kosztów na ogrzewanie pomieszczeń. W przypadku wybudowania domu w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, hałas będzie się dostawał poprzez kanały wentylacji grawitacyjnej do pomieszczeń. Ostatnią wadą systemu jest brak możliwości rekuperacji – czyli odzysku ciepła z powietrza usuwanego.

Rozwiązaniem problemów wentylacji naturalnej, jest wentylacja mechaniczna. W systemie tym powietrze czerpane z zewnątrz jest podgrzewane, chłodzone lub filtrowane, a następnie wtłaczane do pomieszczenia. Największą zaletą tego układu jest całkowita kontrola parametrów powietrza nawiewanego oraz możliwość regulowania jego ilości. Dużą zaletą wentylacji mechanicznej, jest możliwość odzysku ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia, co redukuje koszty ogrzewania zimą. Kolejną zaletą, jest możliwość zastosowania wysokiej jakości filtrów co gwarantuje nam czystość powietrza, którym oddychamy (możliwe jest także stosowanie filtrów antyalergicznych). Kolejnym plusem jest fakt, że wentylacja mechaniczna jest niezależna od zmian parametrów powietrza zewnętrznego.

Podstawową wadą stosowania wentylacji mechanicznej jest jej koszt inwestycyjny, oraz koszty wynikające z eksploatacji. Aby utrzymać właściwą jakość powietrza należy serwisować instalację, np. wymieniać filtry. System ten potrzebuje również znacznie więcej miejsca, ponieważ należy rozprowadzić kanały nawiewne i wyciągowe do każdego pomieszczenia osobno.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama