reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Technika kondensacji – co to takiego?

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

Technika, która przynosi efekty. Nic nie może się zmarnować

Redukcja strat przy wytwarzaniu i rozdziale ciepła to problem numer jeden w procesie oszczędzania energii grzewczej. I nie bez powodu. Kwestie te reguluje również ustawodawstwo europejskie, a realizacja postanowień w tym zakresie to jeden z podstawowych wymogów chwili obecnej.
Nowoczesne kotły grzewcze osiągają wyraźnie wyższe współczynniki sprawność niż ich starsze wersje.
Jednakże konwencjonalna technika grzewcza nie pozwala już na dalszą poprawę parametrów. Istotne zmniejszenie kosztów energii grzewczej można osiągnąć tylko poprzez wykorzystanie ciepła kondensacji zawartego w spalinach. To właśnie przyczyna popularności techniki kondensacyjnej.

Zobacz także: Czym są rekuperatory?

Aby oszczędzić niezłą sumę

W spalinach wytwarzanych w kotle grzewczym oprócz ciepła odczuwalnego (jawnego) znajduje się także ciepło utajone, zawarte w parze wodnej powstającej w procesie spalania. Zazwyczaj ciepło utajone wydostaje się wraz ze spalinami przez komin i nie zostaje wykorzystane. Kotły kondensacyjne umożliwiają odzyskanie ze spalin większej części zawartego w nich ciepła i spożytkowanie go w systemie grzewczym. Kotły te ochładzają spaliny powracającą wodą grzewczą poniżej punktu skraplania. Doprowadzana tam para wodna ulega kondensacji i uwalnia zawarte w sobie ciepło. W ten sposób temperatura spalin może spaść do poniżej 40 °C. Całkowite wykorzystanie ciepła jawnego ze spalin przekłada się na wzrost współczynnika sprawności kondensacyjnych kotłów grzewczych o dodatkowe 5 procent. Stosowanie kotłów kondensacyjnych w miejsce niskotemperaturowych powala zaoszczędzić energię, a zatem i pieniądze.

Zobacz także:  Czy warto zainwestować w rekuperację?


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Fot. materiały prasowe
Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Fot. materiały prasowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama