reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?


Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła. Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.


W przypadku kotłów konwencjonalnych (niekondensacyjnych) od wielu lat stosuję się wcześniejszą definicję sprawności, w której nie uwzględniano w obliczeniach (w mianowniku wzoru) ciepła kondensacji.
Dawniej zakładano bowiem, że jest to ciepło praktycznie nie do odzyskania. Czyli upraszczając sprawność jest to stosunek wykorzystanego ciepła do dostarczonego ciepła jawnego (bez ciepła kondensacji).Tę definicję sprawności stosuję się również obecnie po to, aby umożliwić porównanie kotłów kondensacyjnych z kotłami konwencjonalnymi, dla których używa się takiej formuły sprawności od wielu lat.

I tak kotły kondensacyjne ecoTEC plus, ecoCOMPACT, auroCOMPACT, ecoVIT marki Vaillant moga osiągnąć maksymalną sprawność 109%, podczas gdy kocioł konwencjonalny, niekondensacyjny maksymalnie 92-94%.

Gdyby użyć poprawnej definicji sprawności (które uwzględnia w obliczeniach w mianowniku również ciepło kondensacji) to kocioł kondensacyjny ecoTEC może osiągnąć odpowiednio sprawność 97%, a kocioł konwencjonalny 84%.

Dla obiektywnego porównania sprawności kotłów grzewczych używa się również pojęcia sprawności średniorocznej.


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama