reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Skąd pochodzi energia?

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

Nowe dzielnice mieszkaniowe są z reguły przyłączone do sieci gazowej. Oczywiste wydaje się zatem skorzystanie z tego wydajnego nośnika energii. Oto zalety: spalanie gazu jest szczególnie ekologiczne, w kotle pozostaje znikoma ilość osadów, a zatem nakłady na czyszczenie i konserwację są niewielkie. Ponadto urządzenie gazowe nie wymaga odrębnego pomieszczenia, piwnica nie jest więc niezbędna. Kocioł gazowy potrzebuje niewiele miejsca, można go zamontować w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Kolejna zaleta: gaz ziemny umożliwia szczególnie skuteczne wykorzystanie energii. W tej technologii ciepło spalin jest doprowadzane ponownie do obiegu grzewczego na zasadzie recyrkulacji. Gwarantuje to podwyższony normatywny współczynnik sprawności, osiągający wartość 110%, oszczędność energii i zmniejszenie emisji do atmosfery.

Z reguły muszą Państwo zamontować kocioł w piwnicy i zaplanować miejsce na zbiornik z olejem. Jednak i ta technologia pozwala na rozwiązania przystosowane do mniejszych pomieszczeń: np. dwuścienny zbiornik wielokomorowy czy „niewidoczne” zbiorniki podziemne, które, należy zauważyć, wymagają dodatkowych prac budowlanych. Za to zaopatrzenie w paliwo pozwala na większy wybór: użytkownik sam decyduje, kiedy i ile oleju opałowego kupić.

W tym przypadku kwestia dostaw energii w ogóle nie wchodzi w grę. Jest ona dostarczana do domu przez cały rok i nie powoduje żadnej szkodliwej emisji. Energia słoneczna nadaje się idealnie do podgrzewania wody i wspomagania instalacji grzewczej. Równie idealnie kształtuje się bilans zużycia energii. W ten sposób można zmniejszyć koszty energii w sezonach przejściowych (wiosna i jesień) o co najmniej połowę. Do tego dochodzi wsparcie finansowe za użytkowanie odnawialnego źródła energii ze strony państwa, władz lokalnych i dostawców energii.

Energia słoneczna gromadzi się także w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu. Można ją eksploatować za pomocą pompy ciepła – i przez cały rok wykorzystywać do ogrzewania i podgrzewania wody. Ogromna zaleta: do napędu sprężarki pompy ciepła potrzeba niewielkiej ilości energii elektrycznej, ok. 25% mocy pompy. Oznacza to, że 75% łącznego zapotrzebowania na energię pokrywa energia uzyskana bezpłatnie ze środowiska. Bez zanieczyszczeń.

Aby skorzystać z uzyskanej energii, trzeba ją odpowiednio doprowadzić do miejsca odbioru. Cel ten można osiągnąć na wiele sposobów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Energia słoneczna gromadzi się w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu
Energia słoneczna gromadzi się w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama