| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?

Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?


Obojętne, czy chcemy ogrzewać pojedyncze mieszkanie, własny dom, czy dom wielorodzinny. Umieszczenie kotła nie powinno sprawić nam większego problemu. Najlepiej umieścić go w miejscu opisanym według dewizy: miejsce znajdzie się w najmniejszym zakamarku.

Oczywiście najprościej jest zainstalować nowe urządzenia grzewcze w tym samym miejscu co stare. Pozwala to ograniczyć nakłady na instalację, uniknąć prowadzenia nowych przewodów i zachować dotychczasowe elementy i przyłącza instalacji. W zasadzie każde stare ogrzewanie, zainstalowane w dowolnym miejscu, można zastąpić niewielkimi i energooszczędnymi urządzeniami, które spełniają wszelkie wymogi stawiane nowoczesnym instalacjom.

Do centralnego ogrzewania kilku mieszkań zawsze najlepiej wykorzystać piwnicę. Jest w niej dość miejsca na wydajny kocioł i zbiornik ciepłej wody. Jeżeli jednak chcą Państwo lepiej wykorzystać powierzchnię piwnicy, np. na barek lub do majsterkowania, można zmienić miejsce instalacji kotła, szczególnie w przypadku ogrzewania gazowego.

Gazowe urządzenia grzewcze można obecnie wygodnie umieścić w dowolnym miejscu w domu. Są one niewielkie, pracują bezgłośnie, a nowoczesne wzornictwo pasuje do wnętrz mieszkalnych. Dlatego równie dobrze można je stosować do ogrzewania pojedynczych mieszkań w domach wielorodzinnych co do pełnego zaopatrzenia w energię cieplną domów jedno- i dwurodzinnych.
Ogrzewanie etażowe nadaje się także znakomicie do wydajnego zaopatrzenia w ciepłą wodę. Urządzenie można zainstalować w pobliżu kranu w kuchni lub łazience, unikając montażu długich przewodów. Dla użytkownika oznacza to szybszy dopływ ciepłej wody przy niższych stratach w instalacji, a zatem niższe koszty podgrzewania. Jeżeli miejsca poboru wody są oddalone od kotła, oferujemy instalacje z pompą obiegową, która zapewnia natychmiastowy i niezawodny dopływ ciepłej wody. Informacji chętnie udzieli miejscowy instalator.

Może jednak pragną Państwo jeszcze bardziej poprawić warunki mieszkaniowe, np. dobudowując dach. Wówczas celowe może być zainstalowanie urządzeń grzewczych na poddaszu. Szczególnie w razie wyboru technologii kondensacyjnej. Oto zaleta montażu na poddaszu: powietrze i spaliny są odprowadzane bezpośrednio przez dach, a przewody instaluje się szybko i bez kucia. Można ponadto uniknąć przebudowy komina, często kosztownej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »