reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?

Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?


Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń, pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane, dlatego należy zawsze skonsultować się z fachowcami, którzy mieli już z nim do czynienia i wiedzą jakich błędów się wystrzegać.

Ogrzewanie podłogowego „na sucho” to przygotowane do szybkiego montażu płyty systemowe, które są lekkie i odporne na duże obciążenia. Bardziej powszechną technologią jest ogrzewanie podłogowe „mokre”, czyli pokrywany wylewką betonową ułożony układ rur lub kabli w warstwie izolacji cieplnej. Najpopularniejsze jest ogrzewanie wodą, do którego stosuje się sieć rur, przez które przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Istnieje jeszcze możliwość ogrzewania elektrycznego, zamiast rur występują kable z zaizolowanego drutu oporowego w ekranie eliminującym pole elektryczne, lub maty z przymocowanym kablem grzejnym.

Nieufność wielu ludzi spowodowana jest licznymi przykładami złego wykonania. Przypadki za wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione. Powodują one dyskomfort i niezadowolenie mieszkańców. Ważnym etapem instalacji ogrzewania, jest przygotowanie pomieszczenia. Bardzo ważne jest wyrównanie i zatarcie betonu podłoża nośnego, aby żadne nierówności nie spowodowały pęknięcia płyty podłoża ani rur grzewczych. Warstwa izolacji powinna mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła, zdolność do przenoszenia obciążeń i zdolność tłumienia dźwięków uderzeniowych. Ponadto należy przypilnować, aby została ułożona warstwa izolacji przeciwwilgociowej, gdyż jeżeli podłoga grzejna będzie podciągała wilgoć z gruntu, to płyta jastrychu może się wygiąć tak, że nie będzie mogła opierać się całą powierzchnią na warstwie styropianu czy poliuretanu. Grozi to zniszczeniem płyty i leżącej w niej instalacji ogrzewania podłogowego.

Ważnym czynnikiem jest wykonanie dylatacji przyściennej w celu odseparowania podłoża ogrzewania z konstrukcją budynku, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się brzegów płyty grzejnej na skutek zjawiska rozszerzalności liniowej. Brak dylatacji lub wykonanie jej tylko w warstwie posadzki, oznacza nieuniknione rysy, które zniszczą nawet najpiękniejszą i najdroższą podłogę kamienną. Jastrych wydłuża się bardziej niż posadzka i z tego względu elastyczność warstwy łączącej te dwa materiały jest niezmiernie ważna. Najlepiej stosować kleje i mieszanki do fugowania specjalnie przeznaczone do ogrzewania podłogowego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama