reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?

Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?


Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń, pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane, dlatego należy zawsze skonsultować się z fachowcami, którzy mieli już z nim do czynienia i wiedzą jakich błędów się wystrzegać.

Ogrzewanie podłogowego „na sucho” to przygotowane do szybkiego montażu płyty systemowe, które są lekkie i odporne na duże obciążenia. Bardziej powszechną technologią jest ogrzewanie podłogowe „mokre”, czyli pokrywany wylewką betonową ułożony układ rur lub kabli w warstwie izolacji cieplnej. Najpopularniejsze jest ogrzewanie wodą, do którego stosuje się sieć rur, przez które przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Istnieje jeszcze możliwość ogrzewania elektrycznego, zamiast rur występują kable z zaizolowanego drutu oporowego w ekranie eliminującym pole elektryczne, lub maty z przymocowanym kablem grzejnym.

Nieufność wielu ludzi spowodowana jest licznymi przykładami złego wykonania. Przypadki za wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione. Powodują one dyskomfort i niezadowolenie mieszkańców. Ważnym etapem instalacji ogrzewania, jest przygotowanie pomieszczenia. Bardzo ważne jest wyrównanie i zatarcie betonu podłoża nośnego, aby żadne nierówności nie spowodowały pęknięcia płyty podłoża ani rur grzewczych. Warstwa izolacji powinna mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła, zdolność do przenoszenia obciążeń i zdolność tłumienia dźwięków uderzeniowych. Ponadto należy przypilnować, aby została ułożona warstwa izolacji przeciwwilgociowej, gdyż jeżeli podłoga grzejna będzie podciągała wilgoć z gruntu, to płyta jastrychu może się wygiąć tak, że nie będzie mogła opierać się całą powierzchnią na warstwie styropianu czy poliuretanu. Grozi to zniszczeniem płyty i leżącej w niej instalacji ogrzewania podłogowego.

Ważnym czynnikiem jest wykonanie dylatacji przyściennej w celu odseparowania podłoża ogrzewania z konstrukcją budynku, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się brzegów płyty grzejnej na skutek zjawiska rozszerzalności liniowej. Brak dylatacji lub wykonanie jej tylko w warstwie posadzki, oznacza nieuniknione rysy, które zniszczą nawet najpiękniejszą i najdroższą podłogę kamienną. Jastrych wydłuża się bardziej niż posadzka i z tego względu elastyczność warstwy łączącej te dwa materiały jest niezmiernie ważna. Najlepiej stosować kleje i mieszanki do fugowania specjalnie przeznaczone do ogrzewania podłogowego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama