REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o dobre oświetlenie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzach jest bardzo istotne nie tylko ze względu na funkcjonalność i estetykę mieszkania, ale też zdrowie oczu oraz ogólne dobre samopoczucie. Światło jest bowiem jednym z tych bodźców, które ludzie odbierają najmocniej, co szczególnie odczuć można jesienią i zimą, gdy brak jest światła naturalnego.

Kiedy planować?

REKLAMA

Instalację elektryczną warto mieć przemyślaną i zaplanowaną już na etapie projektu. Znacznie ułatwia to modyfikację całego układu, można np. podłączyć kilka wybranych lamp, do odrębnych obwodów elektrycznych.
Podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia trzeba ograniczyć liczbę akcentów i ilości światła, a przede wszystkim precyzyjne ustalić jego kierunek padania.

Wykorzystanie oświetlenia

Światło przede wszystkim spełnia funkcje użytkowe. Jeśli jest dobrze wkomponowane we wnętrze, można nim elegancko udekorować przestrzeń. Możesz także wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne oraz tworzyć nastrój, ważny dla samopoczucia użytkowników.

REKLAMA

Oświetlenie należy dobierać mając na uwadze miejsce i funkcję jaką lampy mają pełnić. Najważniejsze są oczywiście indywidualne potrzeby użytkowników, ale także wielkość i rodzaj wyposażenia pokoju oraz sposób użytkowania pomieszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dużych, wielofunkcyjnych pomieszczeniach, (np. pokoju dziennym, będącym jednocześnie, sypialnią, jadalnią i miejscem do pracy) należy wydzielić specjalne miejsca o odmiennym przeznaczeniu.

W małych mieszkaniach należy pamiętać, aby umieścić oświetlenie tak, żeby nie przeszkadzało, kiedy podczas dnia dana część lokalu zmieni swoją rolę.

Rodzaje oświetlenia

W każdym mieszkaniu powinny znaleźć się trzy rodzaje oświetlenia:
• ogólne,
• kierunkowe
• i dekoracyjne.

REKLAMA

Oświetlenie ogólne tzw. podkładowe, stanowi tło oświetlenia kierunkowego. Jego zadaniem jest zapewnienie przejrzystości danego miejsca oraz umożliwienie ostrego widzenia. Aby uzyskać ten efekt, należy stosować lampy emitujące światło rozproszone i równomierne.
Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle najintensywniej eksploatowany. Żarówki powinny być więc energooszczędne i starczać na dłuższy czas, np. oszczędzające energię świetlówki kompaktowe, które emitują światło o barwie podobnej do naturalnego.

Jeśli wolisz jednak tradycyjne, żarowe oświetlenie, należy zharmonizować żółtą barwę światła z kolorem wnętrza. Dobre efekty uzyskasz też, stosując żarówki halogenowe (pasują do standardowych opraw, dają jasne światło).

Oświetlenie kierunkowe nazywa się także miejscowym, bo powinno być dostosowane do poszczególnych miejsc wnętrza (np. inaczej zainstalujesz oświetlenie w miejscu gdzie będziesz jeść, a inaczej tam gdzie będziesz przygotowywać posiłek). Lampy powinny tu ukierunkowywać światło, dlatego najlepiej stosować żarówki reflektorowe, tradycyjne lub halogenowe.

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie głównie budować odpowiedni klimat pomieszczenia. Oświetlenie tego typu powinno, wydobywać z wnętrza atrakcyjne detale itp.

Najlepiej będzie, jeśli zastosujesz tu niskonapięciowe żarówki halogenowe o małej mocy, np. tzw. kapsułki, wydłużone halogenowe lampy, reflektorki o zróżnicowanym kącie emitowania światła.

Dobrze wyglądają kolorowe źródła światła, o bardziej intensywnych barwach, a także małe reflektory przeznaczone do efektów specjalnych, które emitują światło o mocniejszych kolorach.

Polecamy: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Przy biurku

Miejsce do pracy czy nauki należy zaplanować ze szczególną dbałością i dokładnością. Powinno pasować do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, stwarzać klimat sprzyjający skupieniu i zapewnić pracę zdrową dla wzroku. Sztuczne oświetlenie jest uzupełnieniem światła dziennego, dlatego warto ustawić biurko blisko okna. Oba światła (dziennie jak i sztuczne) powinny padać na biurko lekko od przodu i z lewej strony - dla osoby praworęcznej, z prawej - dla leworęcznej. Lampka powinna znajdować się około 35cm nad blatem i dobrze oświetlać pole o wymiarach 30 x 40cm.

Czytaj także: Kilka słów o oświetleniu

Ciekawy efekt można uzyskać, stosując światło halogenowe, o chłodnej barwie, wpływające pobudzająco do pracy. Dobrze nadają się też energooszczędne świetlówki kompaktowe, przeznaczone do opraw biurkowych.

Przy komputerze

Stanowisko pracy przy komputerze powinno posiadać nieco inne oświetlenie. Ekran monitora emituje światło, więc jego otoczenie musi być ciemniejsze. Punkty świetlne rozmieszczamy tak, żeby na ekranie nie było odblasków (pojawiają się wtedy, gdy monitor jest źle usytuowany względem okna, zbyt silnego światła dziennego). Możemy się ich pozbyć zakładając, np. żaluzje.

Złe oświetlenie w miejscu pracy

Należy unikać kontrastów kolorystycznych oraz dużych jaskrawych powierzchni, aby zapewnić komfort w miejscu pracy. Nie można też dopuścić do tzw. olśnienia (złego widzenia spowodowanego zbyt dużą jaskrawością światła), w efekcie czego wzrok szybko się męczy, a my zmieniając często pozycję krzywimy sobie kręgosłup. Olśnienie możemy wyeliminować stosując matowe źródła światła oraz oprawy prawidłowo przysłaniające żarówkę.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA