reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy wiesz co zrobić gdy poczujesz w mieszkaniu zapach gazu?

Czy wiesz co zrobić gdy poczujesz w mieszkaniu zapach gazu?

Jeżeli poczujesz w mieszkaniu zapach gazu, to znak, że instalacja gazowa jest nieszczelna. Nie wpadaj w panikę lecz zachowaj ostrożność i postępuj zgodnie z poniżymy wskazówkami.

Natychmiast zakręć główny zawór przy liczniku obracając dźwignię do poziomu (kąt prosty z rurą na której zamontowany jest zawór).

Następnie otwórz okna i drzwi na oścież i wywietrz dokładnie mieszkanie.

Pamiętaj, aby nie palić papierosów w niewietrzonym mieszkaniu, nie włączać ani nie wyłączać urządzeń elektrycznych, ponieważ może dojść do zwarcia w przełączniku i wybuchu. Dotyczy to również dzwonka do drzwi. Można go zabezpieczyć taśmą klejącą, żeby nikt nie dzwonił.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Sprawdź wszystkie zawory przy urządzeniach gazowych, jeśli któryś jest niedokręcony, zakręć.

Częstym powodem ulatniania się gazu jest zgaśnięcie płomienia w podgrzewaczach wody starszej generacji. Co w tej sytuacji zrobić? Po wywietrzeniu mieszkania odkręć zawór gazu i spróbuj ponownie zapalić płomień. Jeśli się nie uda, zakręć zawór od gazu i wezwij pogotowie gazowe. Można samemu spróbować to naprawić, ale jest to dość ryzykowne. Ustaw suwak w pozycji wznowienia iskry, wciśnij go mocno (daje się wcisnąć tylko w tej pozycji) i przytrzymaj go kilka sekund, następnie naciśnij przycisk zapalacza po prawej stronie suwaka (taki pstryk) - świeczka powinna się zapalić po około 10 - 15 sekundach. Puść suwak. Gdy świeczka zgaśnie powtórz wszystkie czynności. Gdy się już zapali, suwak przesuń w prawo na taką pozycje, żeby woda miała odpowiednią temperaturę.

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Polecany produkt: Jak rozliczać najem za 2014 i 2015 rok

Jeżeli jednak żadne urządzenie gazowe nie jest włączone, źródłem ulatniającego się gazu może być nieszczelność samej instalacji. Co wtedy zrobić? Wyłącz główny zawór gazu przy liczniku i wezwij natychmiast pogotowie gazowe (numer tel. 992). Warto także poinformować sąsiadów, że ulatnia się u ciebie gaz.

Jeżeli posiadasz urządzenia zasilane płynnym gazem z butli (najczęściej propan-butan) i podejrzewasz, że to z nich ulatnia się gaz, nie pal tytoniu a nie włączaj/wyłączaj urządzeń elektrycznych ani nie używaj otwartego ognia (zapałki, zapalniczki, zapalarki do kuchenki). Sprawdź czy wszystkie elementy instalacji są mocno zakręcone i poszukaj śladów uszkodzeń na wężach gumowych. W tym celu posmaruj go mydlinami i obserwuj czy na powierzchni nie powstają bańki. Jeśli tak, spróbuj zakleić uszkodzone miejsce taśmą izolacyjną i wezwać pogotowie gazowe.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

instalacje gazowe
instalacje gazowe

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama