reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy wiesz jak wyposażyć dom w systemy wczesnego ostrzegania przed pożarem?

Czy wiesz jak wyposażyć dom w systemy wczesnego ostrzegania przed pożarem?

Pożar w mieszkaniu jest szczególnie niebezpieczny nocą, bo może zostać zauważony zbyt późno. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu w pomieszczeniach detektorów dymu. Jak to zrobić prawidłowo?

Mamy dwa rodzaje detektorów dymu. Jeden rozpoznaje nieznaczne zmiany w strukturze cząsteczkowej powietrza przechodzącego przez komorę jonizacyjną i gdy przekroczą one określoną wartość, włącza się alarm. Drugi typ to detektor fotoelektryczny, który uruchamia się gdy padający na niego snop światła przysłoni dym.

Detektory są zasilane bateriami o dużej żywotności. Dlatego najlepiej stosować urządzenia ze wskaźnikiem naładowania baterii, wyposażony w przełącznik próbny, pozwalający na regularne sprawdzanie sprawności detektora.

Detektory powinieneś umieścić we wszystkich pomieszczeniach, w których istnieje prawdopodobieństwo powstania pożaru z wyjątkiem kuchni, gdzie opary mogą je przypadkowo uruchamiać lub uszkodzić. Jeśli to niemożliwe, zainstaluj detektor w głównym korytarzu i na podeście schodów.

Alarm uruchamiany przez detektor powinien być na tyle głośny, żeby obudzić śpiących lokatorów. Co najmniej 85 decybeli. Sprawdź czy we wszystkich sypialniach wystarczająco go słychać. Nie wykluczone, że w pokojach na piętrze trzeba będzie zostawić uchylone drzwi. Drzwi na parterze, zwłaszcza te które prowadzą na klatkę schodową, należy zawsze zamykać na noc, aby utrudnić rozprzestrzenianie się ognia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

dom
dom

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama