REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać odkurzacz centralny do domu?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Odkurzacz centralny to cały system posiadający swoją jednostkę centralną oraz wszelkie elementy instalacyjne takie jak rury, przewody ssące, gniazda instalacyjne itp. Wśród typów odkurzaczy centralnych można wyróżnić dwie odrębne podgrupy: systemy kompaktowe i Split. Od razu wypada zaznaczyć, że montaż takiego systemu nie jest łatwy, dlatego też należy porządnie się zastanowić przed dokonaniem decyzji o założeniu systemu centralnego odkurzania.

Odkurzacze centralne

REKLAMA

Tego typu rozwiązania są polecane głównie tym, którzy są na etapie budowy i rozplanowywania domu. W takim wypadku istnieje większa możliwość dowolnego dostosowywania systemu do indywidualnych potrzeb. Wypada również dodać, że instalacja centralnego odkurzacza w niewielkim mieszkaniu nie dość, że jest bardzo trudna i pracochłonna, to na dodatek praktycznie kompletnie nieopłacalna.

Zalety odkurzaczy centralnych

Zalet odkurzaczy centralnych jest niewątpliwie sporo i warto o nich wspomnieć. Chyba największą zaletą jest fakt, że kurz i zanieczyszczone powietrze są wydalane na zewnątrz budynku, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy z powrotem do pomieszczenia, w którym odbywa się sprzątanie. Odkurzacze centralne są niezwykle wydajne, a siła ssania jest bardzo duża. Prędkość powietrza w rurach systemu często przekracza 130 kilometrów na godzinę. Kolejną dość istotną zaletą jest kultura pracy. Podczas sprzątania słychać jedynie cichy szum powietrza, gdyż pracująca jednostka centralna jest schowana z ustronnym zakątku domu i jej po prostu nie słychać. Dzięki temu można sprzątać o dowolnej porze dnia i nocy bez obaw, że ktoś będzie się skarżył na hałas.

Zobacz również: Co powinieneś wiedzieć o betonowych posadzkach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wady odkurzaczy centralnych

Niestety, wypada również wspomnieć o wadach tego rozwiązania. System centralnego odkurzania jest dość drogi. Koszt całej instalacji to średnio kilka tysięcy złotych w zależności od wielkości domu, w którym system jest zakładany. Niemniej jednak, podczas budowy domku, dodatkowy koszt kilku tysięcy w zamian za wygodę podczas sprzątania nie powinien być ciężkim wydatkiem. Podejmując decyzje o założeniu centralnego odkurzacza, warto przemyśleć rozmieszczenie gniazd wlotowych, gdyż późniejsze zmiany mogą być bardzo kłopotliwe i kosztowne. No i kolejna wada, to kompletna nieopłacalność systemu w przypadku małych mieszkań

Zobacz również: Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA