reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Gdzie postawić szambo na działce?

Gdzie postawić szambo na działce?

Własne szambo jest niezbędnym elementem wyposażenia działki i budynku jednorodzinnego w sytuacji, gdy nie masz dostępu do kanalizacji zbiorczej. Wielkość szamba najlepiej dobrać pobieżnie do objętości szambiarki obsługującej rejon.

Zwykle to pojemność do 10 m3. Lokalizację szamba należy dołączyć jako załącznik i zgłosić w starostwie oraz wykonać inwentaryzację powykonawczą. Oczyszczalnia ścieków neutralizuje ścieki do postaci, w której nie wyrządzają one szkody okolicznemu środowisku. Ścieki w tym wypadku rozchodzą się po odpowiednio chłonnym gruncie za pomocą drenażu rozsączającego lub studni chłonnej.

Szambo o pojemności do 10 m3 może być wykonane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien i drzwi budynku, 2 m od granicy z sąsiednią działką i drogą oraz w odległości 15 m od ujęcia wody.

Ścieki z poziomu piwnicy poniżej poziomu kanalizacji odprowadzane są do kanalizacji z zastosowaniem zaworu zwrotnego uniemożliwiającego cofnięci się ścieków do pomieszczenia. Alternatywą jest zastosowanie systemu kanalizacji ciśnieniowej, np. w formie kompaktowego systemu, który przetłoczy ścieki.

Polecamy: Zasady prowadzenia instalacji wodociągowej

Bezodpływowy zbiornik na ścieki można wstawić jako gotowy. Najczęściej wykonuje się go z żelbetu, lub tworzywa. Należy pamiętać o monolityczności układu. Operacja kończy się wstawieniem zbiornika i zasypaniem podłączonych rur. Samodzielna budowa jest nieopłacalna i niebezpieczna. Wielokrotnie zbiorniki takie wykonywane są jako murowane z bloczków na zaprawie ze spoiną cofniętą.

To jest kardynalny błąd. Zbiornik taki pracuje jako element tarczowy i podlega ciągłemu zginaniu od obciążeń parcia gruntu przy pustym zbiorniku i naprężeń od napełnionego zbiornika. Dodatkowo nie znając reologii podłoża można łatwo doprowadzić do nieszczelności całego układu.

Dodatkowo mogą taką sytuację potęgować wody gruntowe lub zaskórne.

Czytaj także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama