reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

Mając kocioł na dane paliwo można ocenić ilość wymaganej energii poprzez ocenę jej strat w czasie ogrzewania. Wśród potencjalnych elementów, które mogą mieć wpływ na dobór mocy kotła można wyróżnić kubaturę i bryłę budynku.

Istotny jest tutaj stosunek powierzchni przegród zewnętrznych, czyli dachu, podłogi na podłożu, do kubatury pomieszczeń, które są ogrzewane. Oczywiście najbardziej interesuje Was minimalizacja tego ilorazu.

Dla domów jednorodzinnych standardowych ten iloraz jest nie większy niż 1,2. Dla budynków parterowych może przekraczać tą wartość. Dla budynków pasywnych nie powinien być większy niż 0,7.

Innym elementem generującym straty ciepła jest termoizolacyjność ścian. Ilość energii wyemitowanej przez przegrody dochodzi do 30%. Nominalna wartość współczynnika przenikania ciepła, ustalona normowo, nie powinna przekraczać dla ścian 0,3 W/m2K, natomiast dla dachów nie więcej niż 0,25 W/m2K.

Wentylacja stanowi również ważny element mający wpływ na straty ciepła. Ilość energii wydalanej wraz z wentylacją przekracza 60%. Oznacza to, że do uzyskania większych oszczędności energii należy stosować system z odzyskiem ciepła. 

Polecamy: Jak działa wentylacja wywiewna

Moc kotła obliczana jest w stosunku również do powierzchni budynku, ponieważ ilość ciepła musi być dostarczona proporcjonalnie. Dawanie kotła o sprawności mniejszej niż powierzchnia całego budynku nie zapewni komfortu cieplnego.

Dlatego należy średnio przyjmować zużycie energii około 70 W/m2.

Moc kotła dobierana jest również w stosunku do wymaganej przez użytkowników temperatury w pomieszczeniu. Ważne jest również to czy dom będzie ogrzewany podczas ich nieobecności. Kocioł musi być tak dobrany, aby zapewnić dostarczenie ciepłej wody natychmiast z kranu bez skoków ciśnienia.

Zatem moc kotła zależy również od ilości mieszkańców.

Czytaj także: Jakie są grzejniki elektryczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama