reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak działa wentylacja wywiewna?

Jak działa wentylacja wywiewna?

Typ wentylacji wywiewnej jest alternatywą dla wentylacji grawitacyjne znacznie poprawiającej jej skuteczność.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu, szybkie usuwanie tlenku węgla oraz zapewnienie komfortowego poziomu wilgotności.

Należy jedna pamiętać, że ten typ wentylacji jest usprawnieniem wentylacji grawitacyjnej i podlega tym samym zasadom co ona. Zatem nadal należy pamiętać o odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz. Ten typ instalacji na pewno szybciej usunie zużyte powietrze. Jak wiadomo głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza, tzn. usuwanie zużytego i zanieczyszczonego, a dostarczanie wymaganej ilości świeżego.

Obowiązującym aktem prawnym dotyczącym zagadnień wentylacji jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Wentylatory wyciągowe zasysając powietrze do kanałów wywiewnych wytwarzają w pomieszczeniach podciśnienie, które powoduje napływ powietrza z zewnątrz (przez nieszczelności). Wywiew jest więc mechaniczny, a nawiew naturalny.

Transport zużytego powietrza instalacją wentylacji mechanicznej wywiewnej odbywa się oddzielnymi lub zbiorczymi kanałami dla danych pomieszczeń (wyciąg jest najczęściej w kuchni, łazience i wc).

Wentylatory wyciągowe muszą być wyposażone w klapy zwrotne (zużyte powietrze nie może być wdmuchiwane do sąsiednich lokali po wyłączeniu wentylatora).

Należy w projekcie przewidzieć dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia. Zatem należy pamiętać o kratkach i nawiewnikach wentylacyjnych.

W sytuacji zbyt dużej szczelności pomieszczeń dążąc tym samym do dużej energooszczędności ten typ wentylacji nie przyniesie założonych rezultatów.

Polecamy: Jak działa wentylacja grawitacyjna

W instalacji ten system jest stosunkowo tani, jednak koszty eksploatacji zarównano stałego/okresowego podłączenia pod zasilanie, amortyzacja elementów ruchomych oraz szybka ucieczka ciepłego powietrza na zewnątrz mogą ulec zwiększeniu.

Czytaj także: Jaki zamek postawić na straży

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama