reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce.

Zasadniczo opiera się na przemieszczaniu się mas powietrza w przewodzie wentylacyjnym na zasadzie różnicy ciężarów oraz ciśnienia powietrza na skutek różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a powietrzem na poziomie wylotu z komina wentylacyjnego.

Do jej prawidłowego działania potrzebny jest drożny kanał wentylacyjny zaopatrzony w kratkę wewnątrz budynku, ale też odpowiednia ilość powietrza dopływającego do jego wnętrza. Dopływ powietrza z zewnątrz w dzisiejszym systemie okienno-drzwiowym zapewniony jest poprzez nawiewniki umieszczone pod oknami oraz te wbudowane w górnej części okna. W pierwszych wersjach okien takiego dopływu nie było lub był realizowany poprzez system rozszczelnienia okien. Jednak jest to tylko półśrodek i nie zapewniał wymaganej ilości powietrza potrzebnego do sprawnego funkcjonowania wentylacji.

W rzeczywistości system rozszczelniania okien dostarczał przeciętnie dziesięciokrotnie mniej powietrza niż możliwości odprowadzania powietrza przez komin.

Konsekwencją tego jest odwrotny ciąg. Szczególnie zauważalny w pomieszczeniach zaopatrzonych w piec kaflowy i nowe szczelne okna, oraz w łazienkach z dopływającym zimnym powietrzem i zawilgoceniem ścian łazienki. Do prawidłowej egzystencji człowiek dorosły potrzebuje do 60 m3/h świeżego powietrza. Niejednokrotnie, aby zapewnić taki poziom należy otwierać okna. Skutkiem tego jest przedostawanie się uciążliwego hałasu z ulic miejski oraz różnych zanieczyszczeń w postaci pyłów.

Niedoskonałości wentylacji grawitacyjnej pozostają w pewnej opozycji do nowych trendów dotyczących budynków szczelnych i energooszczędnych. Takie budynki dążąc do wysokich współczynników energooszczędności eliminują wloty zimnego powietrza traktując je jako mostki termiczne.

Polecamy: Mostki termiczne

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zagrzybienie ścian i pogorszenie mikroklimatu. Taki typ wentylacji sprawdzał się dobrze w poprzednich dekadach, gdzie do sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej zakładano pewną nieszczelność stolarki okiennej.

Czytaj także: Ile mocy potrzebuje Twój dom

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama