reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce.

Zasadniczo opiera się na przemieszczaniu się mas powietrza w przewodzie wentylacyjnym na zasadzie różnicy ciężarów oraz ciśnienia powietrza na skutek różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a powietrzem na poziomie wylotu z komina wentylacyjnego.

Do jej prawidłowego działania potrzebny jest drożny kanał wentylacyjny zaopatrzony w kratkę wewnątrz budynku, ale też odpowiednia ilość powietrza dopływającego do jego wnętrza. Dopływ powietrza z zewnątrz w dzisiejszym systemie okienno-drzwiowym zapewniony jest poprzez nawiewniki umieszczone pod oknami oraz te wbudowane w górnej części okna. W pierwszych wersjach okien takiego dopływu nie było lub był realizowany poprzez system rozszczelnienia okien. Jednak jest to tylko półśrodek i nie zapewniał wymaganej ilości powietrza potrzebnego do sprawnego funkcjonowania wentylacji.

W rzeczywistości system rozszczelniania okien dostarczał przeciętnie dziesięciokrotnie mniej powietrza niż możliwości odprowadzania powietrza przez komin.

Konsekwencją tego jest odwrotny ciąg. Szczególnie zauważalny w pomieszczeniach zaopatrzonych w piec kaflowy i nowe szczelne okna, oraz w łazienkach z dopływającym zimnym powietrzem i zawilgoceniem ścian łazienki. Do prawidłowej egzystencji człowiek dorosły potrzebuje do 60 m3/h świeżego powietrza. Niejednokrotnie, aby zapewnić taki poziom należy otwierać okna. Skutkiem tego jest przedostawanie się uciążliwego hałasu z ulic miejski oraz różnych zanieczyszczeń w postaci pyłów.

Niedoskonałości wentylacji grawitacyjnej pozostają w pewnej opozycji do nowych trendów dotyczących budynków szczelnych i energooszczędnych. Takie budynki dążąc do wysokich współczynników energooszczędności eliminują wloty zimnego powietrza traktując je jako mostki termiczne.

Polecamy: Mostki termiczne

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zagrzybienie ścian i pogorszenie mikroklimatu. Taki typ wentylacji sprawdzał się dobrze w poprzednich dekadach, gdzie do sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej zakładano pewną nieszczelność stolarki okiennej.

Czytaj także: Ile mocy potrzebuje Twój dom

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce
Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama