reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są grzejniki elektryczne?

Jakie są grzejniki elektryczne?

Źródłem ciepła, obok gorącej wody, jest i energia elektryczna. Zasada wymiany ciepła z otoczeniem może odbywać się poprzez konwekcję jak i promieniowanie.

Grzejniki elektryczne są wyposażone w bardzo dokładne i sprawne regulatory temperatury i termostaty. Ogrzewanie elektryczne umożliwia szybkie dostosowanie ilości potrzebnej energii cieplnej, tym samym zapewnia małą bezwładność temperatury. Z tego powodu stosuje się szybko reagujące grzejniki konwektorowe z grzałką elektryczną.

Są również grzejniki promiennikowe składające się z ciężkiej płyty akumulującej ciepło. Dłużej się nagrzewają, ale dzięki swojej formie mogą stanowić element dekoracyjny, np. lustrzana płyta grzejna.

Szczególną rolę stanowią piece akumulacyjne, które są w stanie magazynować znaczne ilości energii w czasie, gdy obowiązują najniższe opłaty za energię elektryczną. Po tym okresie mogą z powodzeniem oddawać ciepło w pomieszczeniu.

Aby móc sprawnie działać muszą mieć masywne elementy magazynujące energię cieplną. Emisję ciepła może wspomóc dodatkowy wentylator wymuszający ruch powietrza w pomieszczeniu.

Produkowane są również inne rodzaje grzejników elektrycznych. Jednym z nich jest wersja grzejnika olejowego, lecz jego funkcja sprowadza się raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń użytkowych. Taki typ ogrzewania ma niskie koszty wykonania.

Polecamy: Podgrzewacz czy kocioł

Nie wymaga instalowania rur i innego wyposażenia instalacyjnego jak w wypadku ogrzewania z wodnym nośnikiem ciepła. Wymaga jedynie gniazdka elektrycznego, najlepiej oddzielnego gdyż pobór może być zróżnicowany i najczęściej jest duży.

Jednakże koszt ogrzewania tego typu grzejnikami jest wysoki biorąc pod uwagę, iż moc takich grzejników, przy efektywnym grzaniu, rzadko jest poniżej 1,5 kW. Również cena takich grzejników nie jest niska, w szczególności grzejników promiennikowych. 

Czytaj także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama