reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak odwodnić powierzchnię działki?

Jak odwodnić powierzchnię działki?

Kompleksowy projekt odwodnienia terenu najlepiej powierzyć geotechnikowi. Po wykonaniu badań geotechnicznych specjalista określa potrzebne dane dotyczące zmiany ukształtowania terenu, ilości wody, rodzaju instalacji i sposobu usuwania zebranej wody.

Źle zaprojektowany bądź samodzielnie zbudowany bez gruntownej wiedzy drenaż może narazić Was na duże koszty bez pożądanego rezultatu.

Gdzie stosować drenaż opaskowy

Na działkach budowlanych w zabudowie jednorodzinnej najczęściej wykonuje się drenaż opaskowy. Zadaniem tego drenażu jest zbieranie nadmiaru wody deszczowej przez co obniża się poziom wody gruntowej wokół budynku tym samym obniża się ilość i ciśnienie wody oddziałującej na ściany piwnic. Taki typ drenażu jest korzystny jedynie w budynkach jednorodzinnych podpiwniczonych, gdyż ten typ drenażu znacznie usprawnia skuteczność izolacji przeciwwodnej. Ten typ drenażu nie jest potrzebny w domkach niepodpiwniczonych, zwłaszcza gdy woda z drenów nie jest dobrze odprowadzana.

Taki drenaż powinien być posadowiony poniżej izolacji poziomej wokół budynku ze spadkiem minimum 0,2 %. Średnica rur powinna, dla odpowiedniej trwałości, wynosić co najmniej 100 mm bez otulin.

Wykonanie

Wokół rur należy ułożyć 15 cm warstwę filtracyjną z drobnego materiału niespoistego, np. żwiru o frakcji 2 – 6 mm. Na dnie wykopu najlepiej umieścić geowłókninę, aby zapobiec sufozji drobnych cząstek. Drenaż opaskowy powinien być połączony z folią tłoczoną odprowadzającą wodę spływającą po ścianie.

W narożach domu umieszcza się studzienki rewizyjne spełniające przy okazji rolę osadników piasku i wymagają oczyszczenia. Wodę ze studzienek odprowadza się rurami kanalizacyjnymi do studni chłonnej najczęściej grawitacyjnej lub z systemem pomp.

Zobacz także: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę

Drenaż odwadniający opaskowy można wykonać wewnątrz domu. Jest to rozwiązanie mniej korzystne, gdyż nie odprowadza wody zawieszonej w gruncie. 

Zobacz także:  Jaki grzejnik do pomieszczenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama