reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak wykorzystać deszczówkę?

Jak wykorzystać deszczówkę?

Aby czerpać korzyści z wody deszczowej niekoniecznie musisz inwestować w drogą instalację. Są też prostsze i tańsze sposoby.

Jeśli masz w ogródku rośliny, które lubią kwaśną glebę, możesz spokojnie wykorzystać deszczówkę do podlewania. Idealnie nadaje się dla azalii, magnolii czy też wrzosów. Kadzie do przechowywania deszczówki powinny być zrobione z betonu i powinny być nierdzewne, ponieważ kwaśna deszczówka przyśpiesza korozję. Żeby dobrze zamaskować kadź należy obsadzić wokół niej rośliny pnące.

Jeśli rynna jest skierowana na trawnik, jest to bardzo korzystna sytuacja, ponieważ trawa jest bardzo chłonną rośliną. Koryto odprowadzające wodę powinno być wyłożone otoczakami (zaokrąglone kamienie). Gdyby strumień wody uderzał bezpośrednio w świeży trawnik, ten najprawdopodobniej szybko by się zniszczył.
Obok otoczaków warto posadzić rośliny lubiące dużą wilgotność np. zawilce i wiązówki.

Studzienkę chłonną najkorzystniej zbudować na gruncie przepuszczalnym. Aby zrobić taką studzienkę należy wkopać w ziemię betonowy krąg (najlepiej o średnicy 80 cm), a potem przykryć go pokrywą. Innym pomysłem jest wykopanie dołu i wypełnienie go drobnymi kamieniami.

Aby woda trafiła do studzienki, należy ją skierować tam rurą zakopaną w ziemi. Deszczówka spływa do wpustu kanalizacyjnego, który posiada syfon, zapobiegający wydzielaniu się brzydkich zapachów oraz kosz na zanieczyszczenia. 

Polecamy: Rynny w konstrukcji dachu

Przy domach z piwnicą, studzienka powinna być oddalona o min. 5 m od fundamentów, a w przypadku domów bez piwnicy min. 3,5 m.

Deszczówka jest ekologiczną alternatywą dla wody dostarczanej wodociągami. Może częściowo odciążyć wydatki związane z opłatami za wodę. Poza tym w czasach, gdy wody na całym świecie zaczyna brakować, powinno się robić wszystko, aby marnować jej jak najmniej.

Czytaj także: Jak układać przewody

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby czerpać korzyści z wody deszczowej niekoniecznie musisz inwestować w drogą instalację
Aby czerpać korzyści z wody deszczowej niekoniecznie musisz inwestować w drogą instalację

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama