reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Apel – nie dokarmiajcie gołębi

Apel – nie dokarmiajcie gołębi

W ostatnim czasie gołębie zdominowały ptactwo miejskie. Jednak poza przyjemnością dokarmiania niemalże oswojonych ptaków, takie działania przynoszą nic dobrego. Ptasie odchody zanieczyszczają place, kamienice i samochody. Gołębie nie tylko obniżają miejską estetykę, ale także powodują fizyczne uszkodzenia budynków oraz sprzyjają rozprzestrzenianiu chorób.

Dokarmianie gołębi i innych ptaków mimo okresów, w których samodzielnie mogłyby zdobywać pożywienie, powoduje wzrost ilości śmieci i ptasich odchodów. Warto natomiast pomyśleć o wirusach i chorobach bakteryjnych, których nosicielami mogą być gołębie. Ponadto, zwierzęta te przyzwyczajają się do łatwego pokarmu i stają się coraz śmielsze. A tym samym tracą naturalną zdolność zdobywania pożywienia.

Wiele chorób odzwierzęcych, tj. gruźlica ptasia i gruźlica ptasiopodobna, ornitoza oraz dolegliwości przewodu pokarmowego to rezultat styczności z gołębimi odchodami. Gołębie przenoszą szkodliwe mikroorganizmy: Campylobactera i Salmonellę. Miejsca gniazdowania gołębi to również źródło ektopasożytów: pcheł, roztoczy i ptaszyńców odpowiedzialnych za problemy alergiczne wielu ludzi. Upierzenie gołębi stanowi także silny czynnik alergenny.

Pełne zarazków odchody niejednokrotnie lądują również na przechodniach i samochodach. Wydatki na sprzątanie oraz ryzyko wystąpienia fizycznych uszkodzeń budynków z powodu nagromadzonych nieczystości to główne powody okrzyknięcia gołębi mianem ,,latających szczurów”. Podsumowując, karmienie gołębi w rzeczywistości przysparza gołębiom i mieszkańcom więcej problemów niż korzyści.

Polecamy: Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Zatem zanim zdecydujesz się na dokarmianie w pobliżu własnego domu gołębi czy innych ptaków obejrzyj miejskie kamienice zlokalizowane przy głównych placach. Czy chcesz, by w niedługim czasie gołębie poczuły się w Twoim ogródku jak u siebie w domu? Usunięcie gołębiej rodziny wcale nie jest takie proste – również z uwagi z częste wykluwanie się młodych. 

Czytaj także: Tynki cienkowarstwowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama