reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Podgrzewacz czy kocioł?

Podgrzewacz czy kocioł?

Decyzję o wyborze podgrzewacza czy kotła musisz podjąć patrząc przez pryzmat rodzaju systemu ogrzewania domu.

Jeżeli masz kocioł na gaz ziemny, płynny czy olej opałowy to możesz taki kocioł wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

W przypadku ogrzewania kotłem na paliwo stałe lub kominek lepiej jest zamontować pojemnościowy podgrzewacz elektryczny.

W ujęciu wykorzystania kotła gazowego można wykonać podgrzewanie w kotle dwufunkcyjnym lub kocioł jednofunkcyjny i zasobnik ciepłej wody. Instalacja w układzie kotła dwufunkcyjnego jest tańsza i zajmuje mniej miejsca jak również zapewnia podgrzewanie w czasie rzeczywistego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Kotły takie zapewniają możliwość czerpania z dwóch punktów i przy mocy 24 kW możesz osiągnąć wodę o temperaturze min. 40°C. Przy dużym poborze wody temperatura ciepłej wody użytkowej może drastycznie spaść, podobnie jak i ciśnienie. Dlatego zalecane jest umieszczanie dodatkowego zasobnika pojemnościowego do 40l, w którym można zmagazynować ciepłą wodę.

Instalacja z kotłem jednofunkcyjnym i zasobnikiem wymaga dodatkowych pomp i zaworów oraz elementów automatyki sterującej. Taki zasobnik jest zaopatrywany w ciepło z wewnętrznej wężownicy z gorącą wodą grzewczą. Układ automatyki w sposób samoczynny zaczyna podgrzewać wodę, gdy temperatura medium spadnie poniżej zaprogramowanej wartości. Najczęściej jest to 60°C a czas ogrzewania wynosi do 50 min.
Oczywiście w tego typu instalacji następuje strata ciepłą dochodząca do 1,5kW/dobę. Dlatego należy taki zasobnik dobrze ocieplić.

Polecamy: Zasada działania kolektora słonecznego

Taki typ instalacji wykorzystuje się w sytuacji jednoczesnego korzystania z przyborów sanitarnych w różnych pomieszczeniach. Pojemność zasobników zależy od liczby mieszkańców domu. Ważne są również zwyczaje, np. czy preferujesz kąpiel czy też prysznic. Dla czteroosobowej rodziny wystarczy pojemność 100 do 150 litrów.

Czytaj także: Kominy murowane

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama