reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie korzyści płyną z ogrzewania podłogowego?

Jakie korzyści płyną z ogrzewania podłogowego?

Należy pamiętać, że łączenie ogrzewania podłogowego z ogrzewaniem konwekcyjnym jest najgorszym rozwiązaniem. Dlatego na wstępie planowania należy przemyśleć decyzję o systemie ogrzewania.

System mieszany

Zyski z minimalizacji kosztów ciepła będą minimalne, a koszt instalacji systemu podłogowego tak szybko się nie zwróci, niż gdybyśmy zrobili system w sposób tradycyjny. Z uwagi na zależność sprawności pompy ciepła i temperatury źródła górnego i dolnego należy pamiętać, że sprawność pompy rośnie w miarę obniżania temperatury źródła górnego. Tak się dzieje w systemach podłogowych, gdzie temperatura wody w rurach nie przekracza 35°C, podczas gdy w systemach grzejnikowych temperatura wody w rurach jest w granicach 60 °C. Dalego w sytuacji mieszanego systemu ogrzewania pompa nie osiągnie nigdy takiej wysokiej sprawności. Oczywiście stosowanie systemu mieszanego nie stanowi o błędzie.

Niezbędne warunki do zainstalowania ogrzewania podłogowego

Aby ogrzać budynek z nośnikiem ciepła w rurach tak niskim jak w systemie podłogowym, budynek musi być bardzo dobrze ocieplony. W innym wypadku ogrzewanie podłogowe nie zapewni komfortu termicznego. Ważną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zapewnia to układ, w którym warstwa przykrywająca rury, np. jastrych cementowy ma opór cieplny wielokrotnie mniejszy niż warstwy pod rurami. Aby mógł taki układ zaistnieć należy jako warstwę izolacyjną zastosowana styropian od 5 cm na stropie międzykondygnacyjnym do 15 cm na gruncie. Na warstwie izolacji termicznej należy zastosować izolację przeciwwilgociową. Płyty styropianowe należy układać w dwóch warstwach na mijankę, żeby zminimalizować obecność mostków termicznych. W sytuacji jastrychu mokrego jako warstwy na rurach należy pamiętać że rury muszą być napełniane w trakcie jego wykonania. Jeżeli jako okładzinę zastosujesz ceramikę, dodatkowo taki jastrych należy wzmocnić siatką zbrojeniową. Warstwa okładziny wierzchniej musi dobrze przewodzić ciepło. 

Polecamy: Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Takie warunki spełniają materiały o przewodności cieplnej <10 W/m2xK, czyli materiały gęste, najlepiej ceramiczne.

Czytaj także: Naprawa betonu

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby ogrzać budynek z nośnikiem ciepła w rurach tak niskim jak w systemie podłogowym, budynek musi być bardzo dobrze ocieplony. Fot. Fotolia
Aby ogrzać budynek z nośnikiem ciepła w rurach tak niskim jak w systemie podłogowym, budynek musi być bardzo dobrze ocieplony. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama