reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Światło przed domem

Światło przed domem

Sposobów na oświetlenie wejścia do domu jest bardzo wiele. Wyboru najlepiej dokonać już na etapie projektowania. Wtedy najwygodniej przygotować odpowiednie przewody i kable.

Najbardziej praktycznym oświetleniem wejścia domu jest zamontowanie kinkietów nad drzwiami wejściowymi lub obok nich. Oprócz tego możemy zamontować oświetlenie halogenowe lub plafony do daszku nad drzwiami wejściowymi. Dodatkowo możecie zamontować oświetlenie w stopniach schodów wejściowych i w ścianie wzdłuż nich. To wszystko zależy od tego, jaki efekt świetlny chcecie osiągnąć. Bardzo ładnie prezentują się również słupki świetlne montowane wzdłuż wejścia do domu. Ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć kable oświetleniowe przed wilgocią. Lampy powinny być zasilane napięciem sieciowym 230 V, lub niskim 12-24 V, ale z użyciem transformatora.

Przy wyborze oświetlenia wielogodzinnego, sterowanego zegarem lub wyłącznikiem zmierzchowym, powinniście wybrać energooszczędne świetlówki kompaktowe. Do reflektorów powinniście zastosować halogeny albo inne żarówki skupiające światło. Warto je również zastosować przy oświetleniu działającym na czujnik ruchu. Przy nim możecie też zastosować napięcie sieciowe. Od mocy czujnika lub włącznika zależy ile lamp będziecie mogli do niego podłączyć. Włącznik zmierzchowy uruchamia oświetlenie o zmroku a gasi je wieczorem. Próg natężenia światła możecie ustawić samodzielnie lub zostawić ustawienia fabryczne. Sam włącznik składa się z sondy (odpowiedzialna za stopień natężenia światła) i centrali (przenosi sygnał z sondy do lamp). Ze względów estetycznych jak i bezpieczeństwa sonda nie powinna być widoczna. Zazwyczaj umieszcza się ją 2-2,5 m nad ziemią poza zasięgiem światła.

Polecamy: Kilka słów o oświetleniu

Czujnik ruchu uruchamia jedną lub więcej lamp, gdy wyczuje ruch w kontrolowanym przez siebie obszarze. Długość świecenia ustawiacie sami. Czujnik jest montowany 2,5 m nad ziemią, jako samodzielne urządzenie lub wmontowywany jest w lampę. Ma wbudowaną sondę natężenia światła, aby uruchamiać się dopiero po zachodzie słońca. Powinien wyczuwać ruch na obszarze od 5 do 15 m. Urządzenia lepszej jakości same wracają do wprowadzonych ustawień nawet po chwilowym zaniku prądu.

Jeśli chcecie, aby światło zapalało się tylko o wyznaczonych godzinach możecie zamontować programator sterujący. Można zakupić programator mechaniczny, w którym sami ustawiacie godziny zapalania lamp. W programatorach elektronicznych możecie nawet ustawić działanie oświetlenia w poszczególne dni tygodnia. Jeżeli chcecie zmienić tryb ustawienia, powinniście mieć zamontowany włącznik do ręcznego sterowania. Powinien on być skonfigurowany z przekaźnikami sygnału, aby po upływie doby zaczęły działać pierwotne ustawienia.

Czytaj także: Właściwa instalacja elektryczna

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama