| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Istotne aspekty kominka

Istotne aspekty kominka

Komin w kominku powinien nominalnie pracować w temperaturze 400 °C, jednak należy przewidzieć wahania temperatury.

Dlatego kominy powinny być wykonane z materiałów odpornych na temperaturę, najlepiej ceramiczne, i dodatkowo uszczelnione wkładem stalowym. Należy również zwrócić uwagę na szczelność przyłączenia i zwrócić uwagę na połączenie z czopołuchem (wlotem do komina), aby rura łącząca miała możliwość kompensacji odkształceń termicznych bez utraty szczelność.

Kominki powinny, dla bezpieczeństwa (przewody mniejsze niż 0,5 m2), być podłączone do własnego przewodu spalinowego. Najlepiej jeśli ma on wymiary min 14 x 14 cm lub średnicę 15 cm. Minimalna długość przewodu powinna być większa niż 4 m i powinno się unikać odchyleń od pionu w celu eliminowania zaburzeń w cyrkulacji dymu. Komin powinien, wg normy, być wyprowadzony minimum 60 cm ponad kalenicę o pochyleniu mniejszym niż 12°. Gdy dach wykonany jest z materiałów niepalnych odległość od kalenicy powinna być co najmniej 30 cm. Na dachach palnych wylot powinien mieć siatkę antyiskrową.

W celu unikania osadzania sadzy na szybie warto kupić szybę samoczyszczącą lub wyposażyć kominek w szybę z systemem kurtyny powietrznej. Obszar w odległości 50 cm od kominka powinien być wykonany z materiałów ognioodpornych, np. kamień, ceramika.

Polecamy: Jaka podłoga na strop drewniany

Dobór drewna również stanowi ważną kwestię. Najbardziej kaloryczne jest drewno liściaste. Palenie takim drzewem na pewno wydzieli więcej ciepła i zapewni komfort termiczny. Najpopularniejsze wśród nich to dąb, buk, jesion, można również stosować drewno owocowe. Wilgotność drewna nie może być większa od 20 %, ponieważ obniży to efektywną energię dostarczaną w procesie spalania, oraz spowoduje przyklejanie sadzy do kominka i wkładu. Drewno iglaste zawiera dużo życicy co sprzyja wydzielaniu się dużej liczby iskier oraz zwiększone jest osadzanie produktów spalin na kominie. Trociny w formie sprasowanej mają dużą kaloryczność, lecz nie każdy kominek jest przystosowany do ich spalania. Palety są dobrym rozwiązaniem, również ze względów ekologicznych, lecz są stosunkowo drogie.

Czytaj także: Mostki termiczne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »