reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wybór kominka oraz wskazówki techniczne

Wybór kominka oraz wskazówki techniczne

Wybierając kominek i towarzyszący mu wkład (lub kasetę), należy zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek – do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy może jako podstawowe źródło ogrzewania.

Wentylacja kominka

W pierwszym wypadku można się kierować względami estetycznymi, w drugim warto większy nacisk położyć na parametry techniczne i użytkowe urządzenia. Kominek stanowi ciekawy detal wystroju architektonicznego. Niewątpliwie jego najważniejszym elementem jest stałe doprowadzanie powietrza świeżego, gdyż ono zapewnia odpowiedni ciąg, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Przyjmuje się, że dla urządzenia o mocy 1kW wymagane jest stałe doprowadzanie powietrza w ilości 10m3/h. W praktyce urządzenia kominowe posiadają większą moc, zatem należy im dostarczać więcej powietrza. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na samopoczucie mieszkańców. Należy pamiętać, że paleniska zamknięte zużywają mniej powietrza niż otwarte. Dlatego najlepiej jest wcześniej zadbać o dodatkowy wlot powietrza, np. z tylnej ścianki, pod paleniskiem, pod rusztem. Można się pokusić o wykonanie dodatkowego kanału nawiewnego o powierzchni co najmniej 200 cm3. Należy również taki kanał wyposażyć w osprzęt regulujący ilość powietrza i tym samym kontrolować szybkość spalania.

Polecamy: Kominy murowane

Miejsce na kominek

Istotną kwestią jest lokalizacja kominka. Powierzchnia pomieszczenia, w którym będzie zlokalizowany kominek powinna być 4m2/1kW. Kominek powinien być tak zlokalizowany, aby kanał spalinowy miał jak najmniej zagięć i w pobliżu, którego nie powinno być żadnej dodatkowej instalacji, szczególnie gazowej i elektrycznej. Kominek powinien być tak zlokalizowany, aby stanowił akcent pokoju oraz aby nie konkurował z innym sprzętem np.: RTV. Najlepiej konkurujące elementy umieszczać przy ścianach prostopadłych. Umieszczenie telewizora po przeciwnej stronie na pewno będzie wprowadzać dyskomfort oglądania poprze odbite światło paleniska.

Czytaj także: Istotne aspekty kominków

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wybierając kominek i towarzyszący mu wkład (lub kasetę), należy zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek – do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy może jako podstawowe źródło ogrzewania. Fot. ES Polska
Wybierając kominek i towarzyszący mu wkład (lub kasetę), należy zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek – do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy może jako podstawowe źródło ogrzewania. Fot. ES Polska

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama